İstanbul'un Esnaf Lokantaları

deneme deneme 21.05.2018

İstanbul'da her köşe başında bir tanesini bulabileceğiniz esnaf lokanlatalarının en beğendiğimiz dört tanesini listeledik. Lezzetlerini tatmadan, bir çayını içmeden geçmeyin.

“Esnaf olmak” terimi şu anlamda kullanılıyor: Gelen müşterisini güler yüzle karşılayan ve onu en iyi şekilde ağırlayan, 3’ün 5’in lafını yapmayan, veresiye olsa bile müşterisini boş çevirmeyen. Esnaf dediğimiz kişinin halktan biri olması ve çürük malı müşterisine vermemesi gerekiyor. Müşterisine sadece ürünü değil, sohbeti ve ikramı da sunacak dükkan sahiplerine esnaf deniliyor.


Bir de lokantacı mantığının esnafa uyarlanmış ve halkın çokça rağbet ettiği esnaf lokantası var ki, İstanbul’da her köşe başında bir tane bulmak mümkün. Bunların hepsi gerçekten esnaf lokantası mı? Orası sorgulanır ama içlerinde muhabbeti ve ucuz yemeği güler yüzle sunan ve ucuz olmasına rağmen damak tadından ödün vermeyenler var. Haydi bunlardan birkaçını sıralayalım.


1. Balkan Lokantası
Görsel Kaynağı: Nerede Ne Yemeli


Çok seveni ve bir o kadar sevmeyeni bulunan bu lokantanın en güzel tarafı, yemeklerinin ucuz olması ve ekmeklerinin taş fırından getirtilmesi. Özellikle Beşiktaş taraflarında çalışanlar ve öğrenciler buraya abone olmuşlar diyebiliriz. Kendileri aynı zamanda alçak gönüllü ve hoş sohbetli insanlardır.


Ucuz demişken, 10 TL gibi bir rakama 3-4 çeşit yemeği ve yanında ekmeği de alıp güzelce doyabildiğiniz bir mekan burası. Porsiyonları küçültürseniz daha da uyguna getirebilirsiniz. Çorbanızın içine et suyu isterseniz ikiletmeden anında katıyorlar ve size sunuyorlar.


Şubeler: Beşiktaş BKM üstündeki şubesini tavsiye ederim. Ben oraya günde en az 1 defa gidiyorum. Taksim ve Mecidiyeköy'deki şubeleri de fena değil.


2. Ehlitat
Görsel Kaynağı: TripAdvisor


Taksim’de "Esnaf lokantasını nerede buluruz?" diye sorarsanız, size hemen Ehlitat Lokantası'nı tarif ederler. Bulması kolay bir yerde olan Ehlitat Lokantasına bir arkadaş vasıtasıyla gittim ve tatlılarını sevdiğimi söyleyebilirim. Lakin tavuk ciğeri yemeği bakımından Balkan Lokantası tüm esnaf lokantalarını sollar ve geride bırakır. Ciğer yemeklerine eksi puan, beğenmediğimi söylemeden geçemeyeceğim.3. Hacı Abdullah
Görsel Kaynağı: Hacı Abdullah


Osmanlı saray mutfağının güzide mekanlarından biri olan Hacı Abdullah, Taksim’in beyaz yakalı popülasyonu için bir esnaf lokantası diyebiliriz. Yemekleri çok güzel ve göz alıcı olan bu yerin, fiyat bakımından en üst sırada olduğunu da belirtmek gerek. Pek "ucuz yemek" arayanlara göre olmayabilir.
4. Karaköy Lokantası
Görsel Kaynağı: The Guide İstanbul


Sadece Karaköy’ün değil, belki de tüm İstanbul’un en güzide esnaf lokantası olan meşhur Karaköy Lokantası’na değinmeden geçmeyelim. İstanbul’un lezzet duraklarından biri olan Karaköy Lokantası için tam olarak esnaf lokantası da diyemedim ama tam bir restoran da sayılmaz. Öğle arası tepeleme dolan bu mekanın balık yemekleri ve şeftali tatlısı ayrı bir güzel.


Muharrem Ali Doğan

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.