İstanbul Kitap Fuarı'na 19 Gün Kaldı

Elif Durgun 24.10.2016

Bu yıl kitapseverlerle 12-20 Kasım tarihleri arasında buluşacak olan İstanbul'un dünyaca ünlü kitap fuarı 35 yaşında!

Her yıl yarım milyon ziyaretçiye ulaşan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl 35. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Okurları, 12-20 Kasım tarihleri arasında yurt içi ve yurt dışından pek çok değerli yazarla buluşturacak olan fuara yine ziyaretçi akını olması bekleniyor.

İstanbul Kitap Fuarı'na 19 Gün Kaldı

1981 yılında 28 yayınevi 18 bin ziyaretçi ile başlayan fuar, bu yıl tam 800 yayınevine yer verecek. Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nin 2002 yılında Beylikdüzü'ne taşınmasının ardından daha geniş katılımcı ve ziyaretçi sayısına ulaşan fuara, İstanbullular metrobüs sayesinde rahatça ulaşabilecek.

Fuar süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300 etkinlik gerçekleştirilecek. Fuarın bu yıldaki ana teması "Felsefe ve İnsan” olacak. Bu kapsamda, Türkiye Felsefe Kurumu ve TÜYAP tarafından özellikle farklı yaş gruplarına yönelik çocuk ve gençlik etkinlikleri düzenlenecek ve çocuklara yönelik “Eğitim Hakkı”, “Farklılıklar”, “Eleştirel Okuma ve Düşünme” üzerine atölye çalışmaları da yapılacak.

Yine 'Felsefe' teması kapsamında çocuk kitabı yazarları Brigitte Labbé ve Oscar Brenifier de fuarın konukları arasında... Labbé, 18 Kasım Cuma ve 19 Kasım Cumartesi günü çocuklara ve ebeveynlere yönelik iki ayrı atölye çalışması ve söyleşi gerçekleştirecek. Oscar Brenefier ise 13 Kasım Pazar günü çocuklarla felsefe üzerine bir söyleşi yapacak.

İstanbul Kitap Fuarı'na 19 Gün Kaldı

Birçok yayınevi, yeni çıkacak eserleri okuyucuyla 'ilk kez' buluşturmak için yine Kitap Fuarı'nı bekliyor. Yüzlerce ismi, imza günleri kapsamında okuyucusuyla buluşturacak olan Kitap Fuarı'nda bu yıl imza verecek yazarlar arasında Murathan Mungan, Hayko Bağdat, Ercan Kesal, Ahmet Ümit ve Emrah Serbes de bulunuyor. Organizasyonun resmi hesabı da geçtiğimiz günler de konu hakkındaki duyurusunu yaptı.

İstanbul Kitap Fuarı’na bu yıldın "onur konuğu" olan Almanya’dan 30 yayınevi katılacak ve 40’a yakın etkinlik gerçekleştirilecek. Fuarın konuk ülkesi, "Sözcüklerin Etkisi-Worte Bewegen" sloganıyla modern Almanca edebiyatından çocuk etkinliklerine geniş bir yelpazede hazırladığı programı üç ayrı alanda düzenleyecek.

Yine bu etkinlik kapsamında 14 Kasım Pazartesi günü Türkiye ve Almanya Yayıncılar buluşması gerçekleşirken, aynı gün "Almanya’da Yayıncılık Trendleri", "Çocuk Yayıncılığı ve Okuma’nın Geleceği" ve "Bağımsız Yayıncılık" üzerine paneller gerçekleştirilecek. Uluslararası Salon’da yer alan Almanya standı, fuarın ilk dört günü 12-15 Kasım 2016 tarihleri arasında ziyaret edilebilirken; ziyaretçiler, Almanca kitapları 2 no'lu salonda yer alan Alman Kitabevi standında bulabilecekler. Bu yılın "onur yazarı" ise Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi oldu ve teması ise “Felsefe ve İnsan” olarak belirlendi.

İstanbul Kitap Fuarı'na 19 Gün Kaldı

Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Organizasyonun son günü olan 20 Kasım Pazar akşamı fuarın kapıları alışık olunan üzere 19.00’da kapanacak.

Uzun süredir olduğu gibi 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı / ARTİST 2016 da, Kitap Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecek ve yüzlerce sanat eseri ziyaretçilere sergilenecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.