İstanbul’dan Doğa Kaçamağı: Erikli Yaylası

Aslında tek yapmanız gereken çantalarınızı hazırlayıp bir an önce yola çıkmak

Erikli Yaylası; şelaleleri, piknik ve kamp alanı, İstanbul’da ve çevresinde yaşıyorsanız, kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerde. Bu kamp alanını cazip kılan sadece konumu değil elbette. Güvenli olması, doğasının bozulmamış oluşu, yürüyüş yapılabilecek güzel parkurları, telefonun çekmemesi sayesinde kendinizi gerçek hayattan biraz olsun izole edebiliyor olmanız ve dağdan gelen tertemiz kaynak suyunu kana kana içebilmeniz de burayı sevilesi bir yer kılıyor.

Wash our sins away, waterfall! #nature #waterfall #green #water #camping #outdoors #turkey

Semih Koçakel (@semih.kckl) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

İstanbul çevresinde trekking rotası denilince ilk akla gelen yerlerden birisi Erikli Yaylası. Burası Yalova iline bağlı olan Teşvikiye Köyü’nün 8 km yukarısında yer alıyor ve gerek fotoğraf severler, gerek doğayla baş başa kalmak isteyen kamp ve doğa yürüyüşçüleri için ideal yerlerden birisi. Kestane, karaağaç, ıhlamur, erik ve elma ağaçlarıyla bezenmiş eşsiz bir doğa harikası olan bu yaylanın içerisinde bulunan Teşvikiye Deresi ve “İkiz Şelaleler” de apayrı bir güzellik katıyor. İkiz Şelaleler'in haricinde de irili ufaklı birçok şelaleyi görmek mümkün. Ayrıca yürüyüş parkuru üzerinde kamp yapılabilecek alanlar da mevcut.

Erikli, denizden 600 metre yüksekliğinde bir düzlük. Yürüyüşe Teşvikiye köyünün çıkışından, Erikli Yaylası'nın 4 kilometre aşağısından başlanıyor. İlk metreler oldukça dik, ormanlık alandan yükselerek yaylaya rahat bir şekilde varılıyor. Yaylaya varıldıktan sonra dere kıyısından ilerleyip, dik bir patikaya giriliyor. Buradan da yukarıda bahsettiğim şelalelere doğru yürünebiliyor. Bu şelalelerin altındaki göletlere girmek ve yüzmek de mümkün. Bu parkurda her mevsim yürünebiliyor ancak kışları yoğun kar yağışından dolayı yaylaya ulaşmak zorlaşabiliyor.

Onlar çok mutlu

@psyagami tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Sadece huzur...

Melih Oflaz© (@melihoflaz) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Çocuklarımızın şiddete maruz kalmadan uyuyacağı iyi geceler😌😌

ebru krgn (@ebru.krgn) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

"Nasıl ulaşırız bu Erikli Yaylası’na?" derseniz, şehir hatlarının Eminönü – Çınarcık seferini yapan gemisiyle yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Bu, deniz üzerinde iki saatlik bir yolculuk demek. Ancak İDO’nun deniz otobüsü seferleri ile kışın Yalova’ya, yazın da Çınarcık’a kadar daha kısa sürede ulaşmanız da mümkün. Çınarcık’tan Teşvikiye köyüne de toplu taşıma araçları ile ulaşmanız mümkün. Buradan sonrası da yürüyüş zaten.

#erikli#yalova#nature#rivers @arcuan eline sağlık :)

Selen Yalçın Yabaş (@selenybs) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Aslında tek yapmanız gereken çantalarınızı hazırlayıp bir an önce yola çıkmak. Eğer şimdiye kadar gitmediyseniz rahatlamak ve doğayla iç içe vakit geçirmek için mutlaka Erikli Yaylası’nı hafta sonu planlarınız arasına almalısınız.

Ilgın Kelekçi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.