İspanya Hükümetsiz Kaldı

İnci Vardar 01.09.2016

İspanya bir yıl içinde üçüncü kez seçime gidecek gibi görünüyor. En azından bu konuda ciddi bir istikrar söz konusu.

İspanya'da Başbakan ve Halk Partisi (PP) lideri Mariano Rajoy'un sunduğu azınlık hükümeti programı Meclisten güvenoyu alamadı. 350 sandalyeli İspanya Mecliste bugün yapılan güven oylamasında 170 "Evet" 180 "Hayır" oyu çıkarken, güvenoyu için gerekli olan salt çoğunluk (176) elde edilemedi.

Mecliste iki gündür süren oturumlarda konuşan Rajoy, ülkede hükümet kurulmasının aciliyet gerektirdiğini vurgulayarak, "İstikrarlı, ılımlı ve etkili tek hükümeti biz sunuyoruz. Bunun dışında bir alternatif yok" görüşünü savundu.

Ekonomik kriz ve İspanya'nın imajına yönelik konuşmalar yapan Rajoy, Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlere de değinerek, "Toprak bütünlüğü tehdit altında" dedi.

Güvenoyu için Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) desteğini alamayan Rajoy, PSOE lideri Pedro Sanchez'i İspanya'yı tarihte ilk kez 1 yıl içerisinde 3. kez genel seçime gitmeye zorlamakla suçladı.

Hükümet programıyla ilgili yapılan diğer konuşmalarda, 2017 yılı devlet bütçesi, yolsuzlukla mücadele, işsizlik sorunu, ekonomik kriz ve Katalonya meselesi tartışılan öncelikli başlıklar oldu.

İspanya Hükümetsiz Kaldı

Yolsuzluktan sanık olan bir partinin liderine güvenemeyiz

Ana muhalefetteki PSOE'nin lideri Sanchez, "Genel seçime gitmekle tehdit eden Rajoy, ülkeyi yönetmek için yeterli çoğunluğa sahip değil. Biz, 'Hayır' oyu kullanacağız çünkü size güvenmiyoruz. Yolsuzluktan sanık olan bir partinin liderine güvenemeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Podemos partisinin lideri Pablo Iglesias da 2011 yılından bu yana ülkeyi yöneten PP iktidarının devam etmesi halinde bunun "felaket" olacağını, çünkü PP'nin yolsuzluğu temsil ettiğini ileri sürdü.

PP, 20 Aralık 2015 ve 26 Haziran'da yapılan genel seçimlerde birinci siyasi parti çıkmasına rağmen tek başına iktidara gelecek çoğunluğu kaybetmiş ve dış destek aramak zorunda kalmıştı. 20 Aralık 2015'teki genel seçimden sonra siyasi partilerin desteğini alamadığı için hükümet kurma görevini bile kabul etmeyen PP lideri Rajoy, 26 Haziran'daki erken genel seçimde Meclisteki milletvekili sayısını biraz daha artırınca Kral 6. Felipe'nin verdiği hükümet kurma görevini kabul etmişti.

İkinci güven oylaması 2 Eylül'de yapılacak

İspanya'daki mevcut yönetmeliğe göre Rajoy'un azınlık hükümeti için ikinci güven oylaması 2 Eylül'de yapılacak. Basit çoğunluğun aranacağı ikinci oylamada da PSOE'nin tavrını değiştirmemesi ve hükümetin güvenoyu alamaması öngörülüyor.

Bu tarihten sonraki süreçte hükümet kurulması için iki aylık bir zaman bulunurken, yeni siyasi girişimlerin de başarısız olması halinde Noel bayramına denk gelen 25 Aralık'ta İspanyolların bir kez daha sandık başına gitmesi gerekecek. Bu olasılıkta İspanya 1 yıl içinde üçüncü kez genel seçime gitmiş olacak.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.