Işık Koşaner Neden İstifa Ettiğini Açıkladı

Oğuz Taktak 27.10.2016

Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner, 2011 yılındaki YAŞ toplantısından 2 gün önce neden görevinden istifa ettiğini açıkladı.

FETÖ / PDY Darbe Komisyonunda dinlenen eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, 2011 yılındaki YAŞ toplantısından 2 gün önce neden görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Koşaner “Büyük bir general, subay, astsubay kitlesi yok yere hapisteydi. Mahkeme görevini yapmıyordu. Savcı ve hakimlerin tutumları aleni olarak hukuka aykırıydı. Rastgele toplu tutuklamalarla, silahlı kuvvetlere bir mesaj veriliyordu. Kamuoyu nezdinde aşağılamak ve kadrolarımızı boşaltmak, kendi kadrolarına yer açmaktı. Biz asker olarak emir verdiğimizde askerimiz koşarak ölüme gidiyor. Biz onun hakkını korumak zorundayız, ölümüne korumak zorundayız. YAŞ kararlarında bunların hepsini bana attıracaklardı. Bu mümkün değildi. Yaptığım zaman bu suça ortak olacaktım“ dedi.

Işık Koşaner Neden İstifa Ettiğini Açıkladı

"15 Temmuz gibi bir olayı aklımızın ucundan geçirmezdik"

Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, FETÖ/ PDY Darbe Komisyonunda dinlendi. Işık Koşaner, FETÖ eylemlerinin suç olarak telakki edilmediği dönemde görevde olduğunu kaydederek “O dönemde örgütün öğrenci evlerinden söz ediliyordu. Buradaki insanların öncelikle askeri okullara sokulmaya çalışıldığı söyleniyordu. Örgütün birçok ülkede okulları vardı. Bir okul olarak telakki edildiği için araştırma söz konusu olmuyordu. Güçlü mali kaynakları olduğu biliniyor. Örgüt kendine yandaş bir nesil yetiştirmeye çalışıyor ve bu da hiç gözlerden kaçan bir olay değildi. Asker olarak bizim de dikkatimizi çekiyordu. Bu olayların nihai bir amacının olduğundan bir şüphemiz yoktu. Sonuçta ne amaçlanıyor bunu düşünüyor ve endişe duyuyorduk. Bu endişelerimiz 15 Temmuz gibi bir olay olacak şeklinde kesinlikle değil. Aklımızın ucundan geçirmezdik'' diye konuştu.

“Bırakın asker kendini korusun, müdahale etmeyin"

Işık Koşaner Genelkurmay Başkanıyken başında olduğu bir şura toplantısı olmadığını kaydederek “Ordudan darbe almamak için neler yapmalıyız sorusu karşısında şunları kaydetti:

“Bırakın asker kendi kendisini korusun ona yardımcı olun yeter hukuken. Müdahale etmeyin. Onun kararına saygı göstermek lazım. Görevimiz gereği pek çok yabancı genelkurmay başkanlarıyla temasımız oldu. Herkes bizim YAŞ sistemimize hayrandır, 'siz kendi kendinizi terfi ettiriyorsunuz' diye. Bu sistemi yozlaştırmamamız lazım. Onu iyileştirmemiz lazım. Müdahale etmeden odu kendi kendine sahip çıkarsa bu sorunlar olmaz."

"15 Temmuz'un askeri planla alakası yok"

15 Temmuz darbe girişiminin askeri planlama açısından nasıl bulduğu ve nerede hata yapıldığı konusunda düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Göründüğü kadarıyla askeri planla alakası yok. Hatalı, zayıf, düşünülmemiş. Bizim tabirimizle kurmay emeği yok denecek kadar üstünkörü planlanmış. Amacının ne olduğu belli değil. İyi bir plan olduğunu kimse söyleyemez, ben de söyleyemem. "

“15 Temmuz başladığı zaman bu girişimi 'FETÖ' yapmıştır dediniz mi sorusu karşısında “Hayır demedik. İlk başta bu hemen aklımıza gelmedi. Sayın Cumhurbaşkanının açıklamalarından sonra geldi" ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanlığı döneminde çalıştığı yaver ve özel kaleminden şüphelenip şüphelenmediğine dair Işık Koşaner “Yaverlerimizin hiçbirinde bir sakatlık olmadı. Özel kuvvetlerde öldürülen general karargahımızda çalışıyordu bir dönem sadece" dedi.

Koşaner neden istifa ettiğini ise şu şekilde açıkladı:

“Büyük bir general, subay, astsubay kitlesi yok yere hapisteydi. Mahkeme görevini yapmıyordu. Savcı ve hakimlerin tutumları aleni olarak hukuka aykırıydı. Rastgele toplu tutuklamalarla silahlı kuvvetlere bir mesaj veriliyordu. Kamuoyu nezdinde aşağılamak ve kadrolarımızı yenileyip boşaltmak. Biz asker olarak emir verdiğimizde askerimiz koşarak ölüme gidiyor. Biz onun hakkını korumak zorundayız, ölümüne korumak zorundayız. YAŞ kararlarında bunların hepsini bana attıracaklardı. Bu mümkün değil. Yaptığım zaman bu suça ortak olacaktım."

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.