Irak Başbakanı ve Din Adamının Türkiye'ye Mesajı Var

Ezgi Özkurt 10.10.2016

Irak Başbakanı İbadi ve Şii din adamı Ammar El Hakim, Türkiye'ye yönelik konuştu.

Irak Başbakanı ve Din Adamının Türkiye'ye Mesajı Var

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türkiye'ye yönelik açıklamalar yaptı. İbadi aşura münasebeti nedeniyle Kerbela'daki İmam Hüseyin'in makamını ziyaret etti, Musul'da bulunan Türk askeri ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İbadi, Türkiye'yi eleştirdi

Irak Başbakanı İbadi, "Türk Askeri'nin Musul'da bulunmasına sıcak bakmıyoruz ve istemiyoruz. İmam Hüseyin'in makamından açıklıyorum. Türk Hükümeti, askerini Irak toprakları içinde savaşa sürüklemesin. Türk askerinin bulunması, Irak'ın egemenliğine müdahaledir ve daha öncede dediğim gibi Türk askeri kendini Irak topraklarında piknikte sanmasın.

Irak'ta piknik yok IŞİD ile savaş var, biz Musul'u IŞİD'den geri aldığımızdan sonra onları misafir olarak davet edeceğiz ama şimdilik Türk askerine Irak'ta yer yok. Çünkü biz IŞİD ile savaşla meşgulüz ve Türk askerinin burada bulunması bize engel oluyor, Musul'un kurtarılması operasyonun içinde Türk askeri yoktur ve katılmasına izin vermeyeceğiz'' dedi.

Şii din adamı Ammar El Hakim'den Türkiye açıklaması

Irak'ın en büyük Şii bloğu ''Ulusal İttifak'' başkanı Ammar El Hakim, Türkiye'nin Irak'ın egemenlik hakkına saygı duyması gerektiğini söyledi. Hakim, ofisinde Hz. Hüseyin için yapılan bir taziye meclisinde konuşma yapan Şii din adamı üst düzey Türk yetkililerin açıklamalarının herhangi bir gerekçesi olmadığını, Iraklıların bu açıklamalara katılmadığını ifade ederek, "Irak'ın zayıf olduğunu düşünenler yanılıyor çünkü Irak halkıyla güçlüdür ve egemenliğini koruyacaktır" dedi.

El Hakim ''Türkiye'den Irak'a kardeş olmasını istiyoruz ve Türkiye ile en güçlü komşuluk ilişkileri içinde olmayı umut ediyoruz ve bunun gerçekleşmesi için hala yollar açıktır. Siyasi, ekonomik, kültürel ve güvenlik dallarında ortak tehlike ve tehditlere karşı işbirliği içerisinde olalım ama bu sadece Irak merkezi hükümeti yolu ile ve Iraklıların iradesiyle olsun'' ifadesini kullandı.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.