İnternet ABD'den Bağımsızlığını İlan Ediyor

Mehmet Berkay Önen 23.08.2016

İnternet artık ABD'nin tekelinde olmaktan çıkıyor ve bağımsızlığını ilan ediyor.

İnternet demek bağımsızlık demek, özgürlük demek. Ne yapacağını ve ne öğreneceğini kimsenin kontrol etmemesi demek. Her ne kadar devletler ve otoriteler vatandaşların internet kullanımına sınır ve kontrol getirmeye çalışıyorsa da dünya geneline baktığımızda bunun ne kadar da boş bir çaba olduğunu hepimiz görüyoruz. Aylık maaş 25 dolar iken saatlik internetin 2 dolar olduğu Küba'da bile insanlar internete erişebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu yazımızda ise internetin daha da özgürleşmesi için gerçekleştirilen son hamleden bahsedeceğiz.

İnternet ABD'den Bağımsızlığını İlan Ediyor

Her ne kadar biz farkına varamasak da dünya üzerinde interneti kontrol eden bir otorite hali hazırda mevcut durumda. Neyi görüp neyi göremeyeceğimizi kontrol edemese de Birleşik Devletler Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi Dairesi (US National Telecommunications and Information Administration) internet kurulduğu günden bu güne web adreslerini kontrol ediyordu. Hangi ismin hangi siteye yönleneceğini kontrol eden bu otorite sayesinde adres çubuğuna 37.247.96.235 gibi IP adresi girmek yerine gazetemsi.com gibi bir metin girerek istediğimiz yere yönlenebiliyorduk. Sistemin işleyişinde herhangi bir değişiklik olmayacak ama yakın zamanda NTIA bu isimlendirme sisteminin yönetimini ve mülkiyetini ICANN isimli yeni bir sivil toplum kuruluşuna devrediyor.

İnternet ABD'den Bağımsızlığını İlan Ediyor

Bugüne kadar Amerikan Hükümeti'nin kontrolünde olan bu sistem, 30 Eylül'de sona erecek kontratı hükümetin yenilemek istememesi sebebiyle, ICANN isimli bu yeni şirkete devredilecek. Bu da demek oluyor ki, Amerikan Hükümeti artık internetin nasıl işleyeceği konusunda herhangi bir otorite sahibi olmayacak. Kimileri tarafından oldukça negatif karşılanan bu hamle, Obama yönetiminin giderayak gerçekleştirdiği özgürleştirme hamlelerinden biri olarak görülüyor. Daha özgür bir internet için hükümetler üstü bir yönetici kurum oluşturulması gerektiğini düşünen Obama ve ekibinin bu hamlesi umarız tüm dünya liderlerine ders olur. Zira, günümüzde en çok sansürlenen şey internet.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenleri ICANN tarafından yazılmış şu makaleye alalım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.