İnsanlığın Beklediği Yıl: 2025

Gökbey İnaç 03.10.2016

Birçok düşünür, fütürist, bilim adamı ve siyasetçi 2025 yılına atıfta bulunuyor. Herkesin bir 2025 yılı hayali var. Bakalım 2025 yılında neler olacak?

Dünyaca ünlü kişiler birbirlerinden habersiz şekilde 2025 yılına atıfta bulunuyor ve 2025 yılında olacak bir gelişmenin müjdesini şimdiden verebiliyorlar. 2025 yılı, düşündüğümüzde uzak bir tarih gibi gelse bile öyle pek de bir şey yok, hepi topu 9 sene, göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Ben de oturdum bu yüzden, 2025 yılına şimdiden kendinizi hazırlayın diye böyle bir yazı toparladım. Sırasıyla başlıyoruz.

Elon Musk ve SpaceX’in Mars Planı

Geçtiğimiz haftanın gündemine bomba gibi düşen Elon Musk ve SpaceX’in Mars’a insanlı seyahat planı 2025 yılında gerçekleşecek diye planlanıyor. İnsanlık 2025 yılında Mars’a gidecek, hepimiz o günü ekran başında canlı canlı büyük bir heyecanla izleyeceğiz. Orada nelerle karşılacağımızı hiç ama hiç bilmiyoruz. O gün geldiğinde muhtemelen dünya ve insanlık asla eskisi gibi olamayacak çünkü keşfedeceklerimiz şu anki sınırlarımızın çok ötesinde olacaktır.

İnsanlığın Beklediği Yıl: 2025

Süper Yapay Zeka

Daha önce Singularity hakkında yazdığım yazımda Ray Kurzweil’ın öngörüsüne göre 2020 ile 2025 yılları arasında bilgisayar bilimleri o kadar gelişecek ki, kendi kendine yazılım geliştirebilen ve insan zekasından çok daha ileri seviyede olacak bir yapay zeka sistemi gelişecek ve bu yapay zeka sistemi sayesinde biz de teknolojik olarak bir üst seviyeye çıkacağız, hatta 2045 yılında ölümsüz bile olabileceğiz diye öngörülüyor. Uzak ya da uçuk gelse de transhuman kavramının hayatımıza geçmesi teknik olarak hiç de zor değil.

İnsanlığın Beklediği Yıl: 2025

Eski Enerji Sistemleri Tamamen Geçmişte Kalacak

Hem fosil yakıt rezervlerinin tükenmesi, geri dönülemez noktaya gelen küresel ısınma ve karbon yoğunluğu ve alternatif enerji sistemlerinin gitgide gelişmesi ile birlikte yüksek ihtimalle fosil yakıt bazlı enerji üretimine dünyaca son vereceğiz. Mesela Norveç 2025 yılından itibaren akaryakıt kullanan tüm araçları trafikten ihraç edeceğini açıklamıştı. Buna Norveç ile birlikte birçok Avrupa ülkesi de katılacaktır. Hatta bunun bir alternatif çözüm yolundan ziyade, almak zorunda olduğumuz bir önlem olacağını bile söyleyebilirim zira maalesef fazla zamanımız kalmadı.

Bundan dolayı elektrikli araçlar akaryakıt kökenli araçlara göre sayıca epey üstün olacaktır, hatta buna uçak vb diğer ulaşım araçları da eklenecektir. Ayrıca elektrik üretimi için de yine nükleer güç ya da fosil yakıt gibi kaynaklar yerine güneş enerjisi, rüzgar ve dalga enerjisi ya da sudaki kimyasal tepkimelerle enerji üretebileceğiz. 10 sene önce de küresel ısınma konuşuyorduk ama her şey bir toz bulutu gibiydi, şimdi ise günden güne tükenen türlerin ardından acaba insanlık da tükenir mi sorusunu soruyoruz.

İnsanlığın Beklediği Yıl: 2025

Genetik Bilimi Hayatımızı Değiştirecek

Diyabet, kanser, çeşitli gelişme bozuklukları gibi doğuştan ya da sonradan olabilen ve tedavisi pek de mümkün olmayan hastalıklar genetik biliminin gelişmesi ile birlikte anne karnından itibaren engellenebilecek ve tedavisi çok daha kolay olacak. Muhtemelen bu tip tedavileri şu an sahip olduğumuz ilaç sistemleriyle yapmayacağız, nano teknoloji sayesinde çok daha hızlı sonuçlar alabileceğiz. Özellikle DNA haritasının keşfedilmesi ile ilgili çalışmaların tamamlanacağı öngörülüyor, bu sayede birçok hastalığın gelişiminin nasıl olduğu ve insan DNA’sının geliştirilebilmesi fazlasıyla mümkün olacak.

İnsanlığın Beklediği Yıl: 2025

Gıda Kıtlığına Çözüm

Tarım alanında gün geçtikçe yeni teknolojiler keşfediliyor. 2025 yılında ise bu teknolojiler tarım üretiminde tamamen yaygınlaşacak. Topraksız tarım ve benzeri sistemlerin, şu anda alternatif üretim sistemleri olarak görülen sistemler sayesinde hem üretim hacmi artacak hem de maliyetleri düşecek. Ayrıca şu an yapılan üretimden çok daha sağlıklı olacak çünkü bu bahsettiğim üretim teknolojileri ürünün çevresel faktörlerden korunaklı olmasını sağlıyor. 2025 senesinde sahip olacağımız tarım teknolojisi sayesinde açlık ve gıda sorunları geçmişte kalacak.

İnsanlığın Beklediği Yıl: 2025

Işınla Beni Scotty Diyebileceğiz

CERN’de yapılan araştırmalar ufaktan ufaktan devam ederken, Higgs bozonunun keşfedilmesi, gelişen kuantum fiziği ile birlikte 2025 yılında ışınlanma teknolojisini test edilebilir hale getirecek ve belki de 2025 yılında “ben iki dakika bi' Londra’ya ışınlanıp geliyorum siz az bekleyin” diyebileceğiz.

İnsanlığın Beklediği Yıl: 2025

Bağlı Olmayan Hiç Bir Şey Kalmayacak

Şu anda böbürlene böbürlene bahsettiğimiz mobil penetrasyonu artacak, gelecekte her şey dijital olacak ve benzeri hikayeler bile aslında 2025 yılında olabileceklerin yanında hiç kalır. Zira 2025 yılında analog ya da şu anki tabirle dijital bir sistem kalmayacak çünkü etrafımızda herhangi bir internet bağlantısına sahip olmayan bir obje olmayacak diyebilirim. Akıllı ev, akıllı araba gibi teknolojiler şu anda bile yaygınlaşmaya başlarken, gerçek anlamda “connected” olacağımız günler yaklaşıyor diyebilirim.

İnsanlığın Beklediği Yıl: 2025

BONUS: Biraz Da Magazin

Size bu kadar teknik ve bilimsel öngörünün yanı sıra biraz da 2025’in magazinsel yönünden bahsedeyim. Microsoft Windows 10 için 2025 yılına kadar güncelleme yaparak destek vereceğini açıklamış. Yani 2025 yılında hala Windows 10 olacak, hatta Internet Explorer bile olacak. 2025 yılı aynı zamanda üçüncü milenyumun başlangıcı olacak, burçlar vb. milenyum jenerasyonları etrafımızda muazzam yeniliklerle taklalar atıyor olacaklar. Son olarak muhtemelen yine 2025 yılı Koç’ların yılı olacak (her sene koçların senesi, bir kere bile hayrını göremedim şu burçların).

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.