İnsanlığa Kuş Bakışı

Amanda Aman 05.10.2016

Sonuçta hepimiz aynıyız. Ve aynı zamanda farklı.

Katrin Korfmann bir fotoğrafçı ve video sanatçısı. Sanatında ilgilendiği, sorguladığı alan çerçeveleme / kadraj, perspektif ve algının sosyal boyutu. Sosyal buluşma, toplantı, ritüel ve olayları inceleme fırsatı bulduğu kamusal alanlarda çalışıyor, insanları beklenmedik açılardan fotoğraflıyor. Yoktan imaj var etmenin sorumluluğu, doğru anın seçilişi ve görseli belirleyen kadrajın seçimi mevzuları sanatçının sanatında önemli bir yere sahip. Fotoğraf ve sunum arasındaki sınırları zorluyor.

İnsanlığa Kuş Bakışı
İnsanlığa Kuş Bakışı

Korfmann insanları bir araya getiren sosyal ritüelleri referans alarak, sosyal gerçeklik ve öforik ütopyacılık arasındaki ilişkiyi fotoğraflara döküyor. Fotoğrafları uzaktan bakıldığında resim zannediliyor: Canlı renklerin ve çarpıcı fırça darbelerinin kullanıldığı büyük tuvaller.

İnsanlığa Kuş Bakışı
İnsanlığa Kuş Bakışı
İnsanlığa Kuş Bakışı

Peki süreç nasıl işliyor? Katrin Korfmann tren istasyonları, havaalanları, meydanlar ya da parkları birbirinden farklı zamanlarda kuşbakışı fotoğraflıyor. Bir olayı tasvir etmek için çekilen binlerce fotoğraf tek bir karede bir araya getiriliyor. Ortaya çıkan dijital kolajlarda birbirinden bağımsız hareket eden bireysel insanlar yok, kadrajın içerisinde yer alan kişiler bir bütünlük oluşturuyor. Sanatçı yukarıdan, uzaktan bakıldığında tüm insanların aynı gözüktüğüne dikkat çekiyor, izleyici ilk bakışta insanların birbirleriyle olan benzerliklerini keşfediyor. Fotoğraflara yaklaşıp incelemeye başladığında ise farklılıklar yavaş yavaş göze çarpmaya başlıyor: Kıyafetlerin detayları, insanların boy ve kiloları, duruşlar, hareketler...

İnsanlığa Kuş Bakışı
İnsanlığa Kuş Bakışı

Berlin'de doğup büyüyen sanatçı, Amsterdam’daki Rietveld Akademisi’nde fotoğraf eğitimi almış. Daha sonra yine Amsterdam’da yer alan Rijksakademie’de ve Xiamen, Çin’de bulunan Chinese European Art Centre’da araştırmalarını tamamlamış. Eserleri galeriler, müzeler, alternatif sanat kurumları ve kamusal alanlarda düzenlenen pek çok sergide yer alan Korfmann günümüzde Amsterdam’da yaşıyor ve çalışıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.