İnsani Davranılan Balığın Tadı Daha Güzel Oluyormuş

Yutgitsin Ekibi 26.12.2017

Başka bir deyişle, nasıl öldüğü balığın tadını değiştiriyormuş. Bir yaşımıza daha girdik dedirten bilgilerde bugün...


Food Science’ın yeni sayısında yayınlanacak makale aşşşıırı bilimsel ama bir o kadar da ilginç. O yüzden sizin için anneye anlatır hale getirdik.


Araştırmaya göre başına bir darbe vurularak öldürülen balıklar, yavaş yavaş boğularak ölen balıklara göre çok daha lezzetli oluyor ve daha uzun süre taze kalıyor. Bu arada yavaş yavaş boğarak öldürmek, kulağa çok vahşice geliyorsa da bugün yediğiniz tüm balıklar için uygulanan sistem.


Deney, alabalıklar üzerinde gerçekleştirilmiş. Boğularak öldürülen balıklardaki aşırı faydalı omega-3 asitleri, dondurulan balıkta 75. günde tamamen yok olurken başına bir darbe ile öldürülen balıklarda omega-3 seviyesi sonsuza kadar aynı kalıyormuş.Yine boğularak öldürülen ve yine dondurulan balıkların tadı 75. günde artık bozulmaya yaklaşırken başına bir darbe alarak öldürülen ve dondurulan balık 135. günde hala taptazeymiş.


Tabii bu durumun bilimsel açıklaması mevcut, “Poseidon’un gazabı” deyip geçmeyin. Balıklar streslendiklerinde “hydroperoxides” adlı bir madde salgılıyor. İşin sırrı da burada. Birden öldüklerinde ise vucütlarını yıkıma uğratan bu madde salgılanmıyor.


Bir daha balık yerken gözünüzün önüne boğulan balıklar geleceği için çok üzgünüz. Keyfinizi yerine getirmek isteriz. Kapkek alır mıydınız?
Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.