İngilizce, AB'nin Resmi Dilleri Arasından Çıkartılıyor Mu?

Defne Taktak 28.06.2016

Birleşik Krallık’ın üyelikten ayrılması durumunda İngilizce’nin AB resmi dilleri arasından çıkarılacağı konusu gündeme geldi.

İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla ilgili referandum kararı sonrası, şimdi de ülkenin resmi dili ile ilgili tartışmalar başladı. AB Hukuk Komisyonu Başkanı, Polonyalı Milletvekili Danuta Maria Hübner, İngiltere’nin birlik üyeliğinin sona erdiği tarihte, AB’de kullanılan 24 resmi dilden biri olan İngilizcenin resmi diller arasından çıkarılacağını söyledi.

Hübner, İngiliz dilini, 28 AB üyesi ülkeden sadece İngiltere’nin resmi dil olarak kaydettirdiğinin altını çizdi ve "İngiltere artık AB üyesi değilse İngilizce de resmi dil statüsünü kaybeder." dedi.

İngilizce, AB'nin Resmi Dilleri Arasından Çıkartılıyor Mu?

AB Komiseri Günter Oettinger, daha önce yaptığı bir açıklamada İngilizce’nin AB resmi dili olarak kalacağını söylemiş ve Malta ve İrlanda örneğini vermişti.

Oettinger’in, bu ülkelerin İngilizce konuştuğu sözlerini hatırlatan Hübner, İrlanda ve Malta dillerinin resmi İngilizce olmadığını savunarak, İngiliz dilinin yalnızca İngiltere tarafından resmi dil olarak kaydedildiğini yineledi.

Bakalım, İngilizce AB'nin resmi dilleri arasından kaldırılacak mı?

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.