Infestation

Yasin Abay 23.06.2016

Zombiler arasında yaşam savaşı vermek... Tek düşmanınız zombiler olmayacak!

Son yıllarda iyi çıkış yakalayan bir oyun türü var ise, o da ‘survival’. Türkçe olarak hayatta kalma oyunu diyebileceğimiz oyun türünü diğer oyunlardan ayıran özellik, oyunun ana temasının bazı doğal veya hayali şartlara göre hayatta kalma üzerine olması. Hayali şartlar ya ıssız bir adada Lost misali bir senaryo ya da World War Z ’de olduğu gibi zombiler oluyor.

Infestation

Infestation: Survivor Stories , bu oyunlardan biri. 2012 çıkışlı oyun eskiden "The War Z" adıyla bilinirdi. Zombilere karşı yaşam savaşı vermeye başlanılan oyunda, birkaç seviye sonra diğer oyunculara karşı da savaş vermeye başlıyorsunuz. Bu da oyuna daha fazla hareket ve eğlence katıyor. Hammerpoint Interactive tarafından geliştirilen oyunda standart ve premium hesap olarak iki tür hesap var. Premium hesap, beklendiği üzere oyunda size bazı avantajlar sağlıyor. Premium hesabın dışında bir de ödemeli alabildiğiniz oyun içi eşyalar var. Bu da verdiğiniz mücadelenin daha kolay geçmesine yardımcı oluyor.

Sergey Titov önderliğinde OP Productions'ın yapımcılığını üstlendiği oyun, ilk yıllar sükse yapar nitelikte oyuncu topluluğuna ulaştı. Sonra ise büyük bir sorunla karşılaştılar; bilgisayar korsanları. Oyun içi birçok şeyin ücretli olduğu oyunumuzun kendisi de ücretli ve Steam üzerinden hala satışta. Bilgisayar korsanlarının oyuna adeta dadanması ile sunucular oynanamaz hale geldi. Korsanlara ise bu durumu sağlayan en büyük sebeplerden biri ise kişilere özel sunucu kiralama sistemi! Anlaşılacağı üzere, parayı veren, oyun tabiri ile söylemek gerekirse ‘farm’lıyor!

Oyunumuzun, korsan problemine nazaran küçük olan sorunu ise ücretli ve standart eşyalar arasındaki dengesizliği. Oyun tecrübesi olan yapımcı ve geliştiriciler, yaptıkları oyunlarda bu tür eşyaları daha çok koleksiyoncular için sunarlar ve kazanmak için öde (pay to win ya da p2w) amaçlı oyuncuya eşya önermezler. Bu noktada da hata yapan oyun, başlangıç seviyesi için zevkli olsa da zaman geçtikçe sıkan bir oyuna dönüşüyor.

Infestation

Infestation: The New Z ise 2015 çıkış tarihli, Survivor Stories’in devamı niteliğinde bir oyun. Birçok eksiklik ve dengesizliği bu oyunla gidermek isteyen geliştiriciler, bu oyundan pek memnun kalmamış olacaklar ki; bir yıl sonra, 11 Nisan 2016’da yeni bir oyunu bizlere sundular: Infestation: World. Free to play (f2p), yani oynaması ücretsiz olan oyunda en önemli sorunlar giderilmiş gibi duruyor. Bilgisayar korsanları için bir geliştirme yapan bu oyunu kurarken, hile kullanıp kullanmadığınızı algılayan bir programdan onay almanız gerekiyor. Bu program ise indirme dosyasının içinde ve yükleme sırasında kendiliğinden çalışıyor. Oyun içi ücretli ve ücretsiz eşyaların dengesizliği de şimdilik giderilmiş görünüyor. Oyun içi düzeltmelerin dışında bazı yenilikler de mevcut. En önemlisi ise oyuna girip 1 saat online olduğunuzda, her gün hesabınıza eklenen bazı hediyeler. Geliştiriciler tecrübe kazanmış olacaklar ki, sürekli etkinlikler ve düzenli güncellemeler yapmayı da ihmal etmiyorlar.

İlk versiyonu fiyasko olan oyunun geçtiğimiz aylarda bize sunulan versiyonu Infestation World iyi sinyaller veriyor. Oynanabilirlik konusunda seviye atlayan oyuna bir tavsiye de bizden: Grafik geliştirmeye daha çok önem veriniz! 4K ekranların da piyasada dolaşmaya başladığı şu zamanlarda bu grafik seviyeleri zor tutunur.

Yasin Abay


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.