İnceleme: Volkswagen UP GTI

Cengiz Özer 14.04.2017

Volkswagen’in küçük ama güçlü "yeni oyuncağı"

Dünyanın ilk GTI otomobilinin üreticisi ve GTI kavramının yaratıcısı Volkswagen’in GTI formlu ilk otomobili Golf GTI idi. Bu alanda ilk olmasıyla birlikte küçük olmasına rağmen yüksek performansa sahip oluşu, sürücüsü ile bütünleşerek onu bir parçası haline getirmesi bu modeli, efsaneleşmiş klasik bir otomobile dönüştürdü. Bu yüzdendir ki, 40 yıllık geçmişe sahip GTI kavramı, vücut bulduğu model olan Golf ile özdeşleşmiş durumdadır.

Volkswagen şimdi de GTI ailesine bir yenisini daha ekliyor.

İnceleme: Volkswagen UP GTI

Aslında pek de yeni sayılmaz. Volkswagen’in 2007 yılında tanıttığı ve 2011 yılında piyasaya sürdüğü “Up!” isminde bir modeli vardı. Bu model, markanın en küçük modeliydi. Volkswagen, işte bu küçük modelini makyajlayarak ve GTI formuna sokarak yeniden karşımıza çıkardı.

İnceleme: Volkswagen UP GTI

Volkswagen, Golf GTI’de ortaya koymak istediği ruhu GTI formuna soktuğu Up’da da yaratmayı başarmış. Modele yakından bakacak olursak ilk etapta aşırı derecede sade olduğunu görürüz. Zaten modeli atası Golf GTI’daki gibi dikkat çekici yapan nokta da burasıdır.

İnceleme: Volkswagen UP GTI

Bu otomobilde, sürüş asistanı ya da gelişmiş multimedya sistemi gibi beklentileriniz olmasın! Çünkü bu otomobilin varlık sebebi, bu gibi teknolojileri barındırmamasını gerektiriyor. Bu otomobil, tamamıyla sahibine sürüş keyfi yaşatmak ve sürüş anında otomobilin kendisinden başka hiçbir şeye odaklanılmaması için tasarlanmış bir keyif makinesidir. Bu yüzden öncelikli hedef kitlesi sürüş destek sistemlerini aktif olarak kullanan rahatına düşkün sürücüler değil, her fonksiyonunu bilfiil manuel olarak kullanmak isteyen sürücülerdir.

Yeni Up GTI, 1020 kilogram. Oldukça küçük olmasına karşın epey de kilolu bir model. Ancak buna rağmen performansı oldukça tatmin edici. Kaputunun altında 3 silindirli 1.0 litrelik TSI motora ve düz vitese sahip model, 115 beygir güce sahip. “115 beygir ile mi performans elde edilecek?” diyebilirsiniz. Şayet geniş bir sedan otomobilden bahsetseydik 115 beygir ile yüksek performanstan söz edemezdik. Lakin her ne kadar 1020 kg. olsa da küçük olması ve aerodinamik yapısı sebebiyle sürat arttıkça 115 beygir ile de performans keyfini zirveye taşıyabileceğinizi gösteren bir otomobil...

Makyajlanmış ve GTI ailesine katılmış “Yeni Up!” 2017 sonu yahut 2018’in ilk çeyreği gibi satışa çıkacak.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.