İnceleme: Jaguar XF Sportbrake

Cengiz Özer 28.04.2017

Efsane İngiliz markanın yeni station otomobili hakkında ilk duyumlar...

XF modeli, bir sedan otomobil olarak 2007 yılında ilk kez tanıtılmıştı. Selefi S-Type modelinin modasının geçmesiyle birlikte onun yerini almıştı. Geçtiğimiz yıl tamamen yenilenen XF, yeni tasarımı ile dıştan daha sportif bir sedan görünümüne kavuşmakla birlikte iç tasarımında tamamen lüks bir otomobil olarak karşımıza çıkmıştı.

Neredeyse her markanın gerek crossover gerek SUV modellerinin hat safhada olduğu, tabiri caizse “crossover-suv enflasyonu” yaşandığı günümüzde, markaların çoğu tüketicilerin ilgisini başka yöne çekmek ve farklılaşmak için hali hazırdaki modellerini station-vagon karoserinde de üreterek pazarda üstünlüğü elde etmeye çalışıyor. Bu alanda da ciddi bir rekabet söz konusu...

Mercedes’in “Estate”, BMW’nin “Touring”, Volvo’nun “V” serisi araçları, var oluş noktaları olan orta-üst segment sedan modellerinin özelliklerine tamamen sahip olan station-vagon araçlar olarak ciddi bir rekabet halindeler.

Sedan XF’yi yeninden yapılandırdığı geçtiğimiz süreçten sonra gözler Jaguar’a çevrilmişti. Herkes Jaguar’ın da bir station-vagon otomobil üretip üretmeyeceğini merak ediyordu ki, beklenen haber 2016’nın sonlarına doğru geldi. Jaguar'ın yeniden tasarladığı XF’nin station-vagon versiyonunun görselleri ortaya çıktı.

İnceleme: Jaguar XF Sportbrake

Aracın gizlenmiş kasasının test sürüşleri esnasındaki fotoğrafları station-vagon aracın sedan XF ile benzer hatlara sahip olacağını açıkça gösteriyor. Bu bakımdan Jaguar rakipleri Mercedes, BMW ve Volvo’nun yolundan gitmiş. Keza rakipleri de station-vagon otomobilleri tasarlarken otomobillerin kaynağı olan sedan modellerin tasarımlarından sapmamışlardı.

Test sürüşleri esnasında gizlice çekilen fotoğrafların yayınlanmasından bir müddet sonra Jaguar yeni station-vagon otomobiline ait dikkat çeken bir teaser yayınladı. Akabinde XF Sportbrake’nin üstten görünümüne ait bir fotoğraf paylaştı.

İnceleme: Jaguar XF Sportbrake

Açıkça gözüküyor ki, XF Sportbrake’de cam tavan olacak! Bu, zaten station-vagon olmasından dolayı hayli geniş olan iç hacmine çok daha havadar bir görünüm katmış.

Jaguar XF Sportbrake en düşük donanımlı başlangıç seviyesinde 2.0 litrelik dizel motor ve düz vites ile sunulacak. Arkadan itişe sahip olacak başlangıç seviyesini 3.0 litrelik 6 silindirli dizel motor takip edecek. Edindiğimiz bilgilere göre 6 ileri düz ve 8 ileri otomatik şanzımana seçenekleri ile satılacak olan XF Sportbrake’de 4x4 özelliği sadece 3.0 litre dizel motor ve 8 ileri otomatik şanzımana sahip versiyonda sunulacak. Bunun haricinde modelin 2.0 litrelik benzinli motor ile de satılacağına yönelik söylentiler de mevcut.

Bu yeni station-vagon otomobil hakkında bilgilerimiz bu kadarla sınırlı. Elimizde sadece modelin dış görünüşüne ait birkaç görsel mevcut. İç tasarımı, konsolu, direksiyonu, konfor detayları, taşıma kapasitesi, bagaj ve iç hacmin detayları ve diğer teknolojik donanımlar hakkında henüz merakımızı gidereceğimiz bilgilere sahip değiliz.

Jaguar’ın station-vagon otomobili XF Sportbrake bu senenin yaz aylarında tanıtılacak ve muhtemelen 2017’nin son çeyreğinde de satışa sunulmaya başlanacak. Model hakkında kafamızdaki tüm soruların cevaplarını ancak XF Sportbrake’in tanıtılacağı yaz döneminde öğrenebileceğiz.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.