İnceleme: Alone?-VR

Yasin Abay 11.10.2016

Bu oyunla korkuyu ruhunuzun derinliklerine kadar hissedeceksiniz.

Alone?-VR, henüz dört gün önce piyasaya çıkan bir korku oyunu. Korku oyunu diyoruz ama korkunun hissedilmesi, izleyen veya oynayan kişinin, o ana ne kadar odaklandığı ile de alakalı bir durum. İşte bu noktada Alone?-VR’ın bir sanal gerçeklik oyunu olması devreye giriyor.

Sadece İngilizceyi destekleyen Alone?-VR, Deceptive Games Ltd. tarafından geliştirilip, yayınlandı. Orta ve üst seviye bir donanım ile HTC Vive desteğiyle oynanan oyun için bir boş odaya ya da belli bir alana ihtiyacınız olacak. Tek oyunculu seçeneği olan Alone?-VR geçtiğimiz bir haftadan kısa bir süre içinde oyunu deneyen çok az oyuncudan %50 olumlu geri bildirim aldı. Oyuna olumsuz eleştiri yapanların ortak görüşleri, oyunun çok daha ucuz olması gerektiği ve bazı kontrol-optimizasyon problemleri. Oyun için olumlu eleştiri yapanlar daha çok iyi bilgisayar sahibi oyuncular gibi görünüyor, zira oyundan oldukça eğlenmişler.

Alone?-VR hakkında

Alone?-VR, aday oyunculara özgün ve uçsuz bucaksız bir dünya sunuyor. Bu dünya elbette bizim onu keşfetmemizi bekliyor. Daha önce oynadığınız oyunlara benzemeyecektir. Çevrede dolaşırken bir anda gecenin terörüyle yüz yüze geleceksiniz. Eski, terk edilmiş bir evin içi, karanlık ve siz. VR setinizin içinde, oyunun dünyasına maksimum odakla girecek ve oyunu oynamadan anlayamayacağınız bazı mistik duygularınızı ortaya çıkaracaksınız.

İnceleme: Alone?-VR

Kız kardeşiniz Michelle kayıp. Postayla bir mektup geliyor ve mektubun yönlendirmesine göre kaderiniz belirlenecek. Bu bir rica mektubu. İstenen şey ise büyüdüğünüz eve geri dönmek ve onu alıkoyan her neyse kardeşinizi ondan kurtarmak.

Oyuna başladığınızda, kardeşinizin evine giriyorsunuz. Uzaklardan yıldırım sesleri geliyor ve hava yağmurlu. Karanlığa ilk adımınızdan itibaren nefes alıp verişinizi hissetmeye başlıyorsunuz. Dikkatli olun; gördükleriniz, sandığınız şeyler olmayabilir!

İnceleme: Alone?-VR

Alone?-VR özellikleri

-Özgün bir korku deneyimi yaşayacaksınız.

-Çevrenizde gördüğünüz birçok eşya ile doğal hareket edebileceksiniz. Örneğin bir bardağı alıp, yere fırlatabileceksiniz. O bardak hareket etmeyen bir eşya olmayacak.

-Statik oyun kontrolü ile hareketleriniz akıcı olacak.

-Oyun, sanal gerçekliğin tüm özelliklerini kullanmak adına ‘jumpscare’ modeli korkutmayı kullanıyor. Bu yüzden beklenmedik anlarda karşınıza çıkabilecek olan manzaralara karşı hazırlıklı olunuz.

-Zamana, ışığa ve açıya göre dinamik bir dünyaya sahip olacaksınız. Bu da oyunun gerçekçi yapısını koruyor.

-Sesler bulunduğunuz ortama göre optimize edildi ve sadece görüntü bazında değil işitme bazında da doğal, akıcı bir dünya bizi bekliyor.

-Grafikler, birçok VR setinin oynatabileceği şekilde düzenlendi.

-Keşfettiğiniz eşya ve bilgilere göre Alone?-VR dört ayrı şekilde bitiyor. Bu şekilde, oyunu tekrar tekrar oynayarak farklı bitiş hikayelerini bulmak adına keşfedemediğiniz şeyleri de arayacaksınız.

İnceleme: Alone?-VR

VR setiniz yok mu? Diğerini deneyin!

Alone?-VR’ın sanal gerçeklik olmayan versiyonu ise dün çıktı ve VR versiyonuna göre çok daha fazla olumlu geri bildirim almış, %79. Bunun sebeplerinden biri oyunun kontrol mekanizmasının fare+klavye ile çok daha iyi çalışması ve bir diğeri ise VR versiyonuna göre çok daha ucuz olması, 6TL.

Her ne kadar daha çok VR olmayan oyun, daha çok başarılı gözükse de bir korku oyununun VR setiyle ve iyi bir donanım ile çok daha eğlenceli ya da ‘korku dolu’ olacağını düşünüyorum. Steam üzerinden 24TL olarak satılan bu oyunu korku severlere kesinlikle tavsiye ederim. Puanım %78.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.