İltihap Gideren Süper Üçlü

Olgu Alibeygil 26.09.2016

Kolaylıkla bulabileceğiniz üç süper gıda ile iltihap ve ağrılara karşı savunmanızı güçlendirebilirsiniz.

Doğa ana, soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıkları kadar romatizma ve diyabete de yol açan iltihapla mücadele eden üç süper gıda vermiş: Zerdeçal, zencefil ve havuç. Bu süper üçlü birlikte çok da nefis gidiyor. Kronik hastalıklara karşı antioksidan zengini bu üç besin aynı zamanda ağrı kesici.


Zerdeçal başlı başına bir süper gıda. Curcumin isimli aktif maddesi kansere karşı bile etkili. Bağışıklık sistemini bomba gibi yaparak bedenin onlarca hastalığa karşı savaşmasına yardım ediyor. Hatta 2013’te Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre düzenli zerdeçal tüketimi kalbi her gün aerobik yapmış gibi korumaktaymış. İltihapla tetiklenen kronik rahatsızlıklar için önerilen en önemli besin.


Zencefili balla karıştırıp yemek son yıllarda moda oldu. Ya da çok eski bir yöntemdi de ben yeni duydum. Gerçekten de göğüs açıcı, balgam söktürücü olarak çok işe yarıyor. Zencefil küçücük boyuyla kanser hücrelerine karşı savaştığı gibi, romatizma gibi iltihabi hastalıkların ağrılarını dindirmekte de pek etkiliymiş.


Havuç deseniz zaten içerdiği beta karoten ile bağışıklığa zırh etkisi yapıyor. Çocukluğumu geçirdiğim Ankara’da, havuç suyu satan bir dönercinin camına astığı reklam tabelasını hiç unutmam: “Gözlere şifa, kalbe sefa, her derde deva: havuç suyu.” Gözlere, kalbe iyi gelen A vitamini içeriğiyle havuç, iltihabı da dağıtıyor. Beta karotenin azıcık ısıtılmışken daha etkili olduğunu unutmayın. Çoğu besinin çiğ tüketilmesinin daha iyi olmasının aksine, domates gibi havucun da az pişmişi makbul. Havuç kanser tümörlerini küçültme etkisi olan falkarinol diye bir madde de içeriyor.

Zerdeçal, zencefil, havuç üçlüsünü ne yapacağız? Birlikte az pişirip blender’dan geçirerek çorba mesela. Ya da hiç pişirmeden ufalayarak limon, zeytinyağı eklediğiniz bir salata. Süper üçlüye değişik tatlar katarak hazırlayabileceğiniz bir smoothie. İlla ki bu üçlüyü birlikte yiyeceksiniz diye bir kural da yok. Ayrı ayrı tüketin, ama özellkle kışın üçünü de hemen her gün tüketin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.