İlk Buluşmada Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı?

İrem Çamarası 09.05.2018

Ne kadar çok şey yaşamış olursak olalım, ilk buluşma, ilk izlenim her zaman ayrı bir heyecan verir ve hep en önemlisidir!

Kaç yaşında olursak olalım, kaçıncı ilişkimiz olursa olsun ilk buluşma her zaman en önemlisi olur ve hep aynı heyecanı verir. İlk izlenim en belirleyici faktördür her zaman. Evet, aksilikler olabilir ve detaylar önemlidir. Ama ilk görüşmede kafamızda oluşacak profil, sonraki görüşmelerin olup olmamasını sağlayacaktır.

Peki, durum böyleyken ilk görüşmede neler yapmalı ya da neler yapmamalıyız?

CİDDİ KONULARA GİRMEMEYE ÖZEN GÖSTERİN: Ciddi konular her zaman insanları gerginleştirir. Özellikle erkeklerin yaşı kaç olursa olsun, daha önce evlilik geçirmiş bile olsalar, evlilikten her zaman olabildiğince kaçmaya çalışırlar. Tam olarak bu yüzden ilk buluşmada ailelerle tanışmaktan veya ciddi bir ilişki düşündüğünüzden, konu açılmadığı müddetçe fazla bahsetmemenizi tavsiye ederiz.

ABARTILI HAREKETLERDE BULUNMAYIN: Kendinizi övmeniz de buna dahil. İltifat almış olabilirsiniz ya da sizden kendinizi tanıtmanız istenmiş olabilir. Bu durumlarda kendinizi kişisel özelliklerinize göre anlatmanız daha tercih edilir bir durumdur. Örneğin; asla yalan söylemem, mükemmel derecede x sporunu yaparım, dehşet güvenilirim, gözlerimin çok güzel olduğunu söylerler, gülüşüm mükemmel biliyorum… Örnekleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bırakın bu iltifatları kendiniz değil, karşınızdaki size etsin. Bütün bunların yanı sıra, abartılı kahkaha ya da çok yüksek sesli konuşma gibi doğallıktan uzak davranışlar da karşınızdaki kişinin hoşuna gitmeyecek, şimdiden söyleyelim.

DOĞAL OLUN: Klişe gelebilir ama en iyisi doğal olmak. Kendinizi kastığınız sürece, hem konu tıkanacak hem de gün sizin için bir an önce bitmesini istediğiniz bir olay haline gelecek. Eve geldiğiniz zaman “keşke şunu da söyleseydim”, “keşke böyle davranmasaydım” diye kendi kendinizi yiyeceğinize, içinizden nasıl geliyorsa öyle yapın. Sonuçta karşınızdaki insan ile bir yola çıkacaksanız, sizin en doğal halinizi görmesi gerekiyor.

ESKİ İLİŞKİLERİNİZDEN BAHSETMEYİN:
İsterseniz daha önce evlenmiş ya da uzun ve kısa vadeli birçok ilişki yaşamış olun, karşınızdaki insan sormadığı sürece sakın anlatmayın. Karşınızdaki kişi de birçok ilişki yaşamış olabilir, fakat eski anılar kimseyi ilgilendirmez. Önceden yaşananları duymak hoşa gitmeyebilir. Bu yüzden sormadığı takdirde eski konuları açmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca sorduğunda da detaylara girmeden, yüzeysel bir şekilde anlatmanız önemli bir nokta.

POZİTİF OLUN: Her insan yaşayacağı ilişkide huzur bulmak ister. Partnerinin onu anlamasını, gerektiğinde sakinleştirebilmesini ister. İlişki yaşayacağı kişiyi seçerken, yanında mutlu ve rahat hissedebileceği insanı tercih eder. Bu yüzden ilk görüşmede negatif enerji yaymayın. Birkaç aksilik olsa bile, bunların gününüzü mahvetmesine izin vermeyin. Ayrıca karşısında susarak ya da yüzünüzü asarak oturmayın. Bir süre konuları açıp sizin rahat hissetmenizi sağlayabilir fakat daha sonra gün, onun için sadece sıkıcı bir gün haline dönüşebilir.

İlk buluşmalar çoğu zaman ilişkinin başlayıp başlamayacağını gösterir. Bu yüzden siz en çok yapılan hatalara düşmeyin diye biz küçük bir özet geçtik. Fakat unutmayın ki, asıl önemli olan, sizin karşınızdaki insan ile uyumunuz.

Dip not olarak söyleyelim; ilk buluşmadan sonra mesaj atma klişesini de bizce beklemenize gerek yok. O gün sizin için nasıl geçtiyse, ne hissediyorsanız ona göre davranmanız hep en doğru sonucu verecek.

İlk buluşmalarınızın hep mutlu geçmesi dileğiyle.

İrem Çamarası


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.