İlk 1000 Güne Dikkat!

Ece Soylu 14.06.2016

Hamileliğin başlangıcından ilk adımlara kadarki dönemde beslenme şekli, bebeğinize yaşam boyu sürecek bir miras bırakıyor.

Bebeğin anne rahmine düşmesiyle yaşam yolculuğu başlıyor. Sonrasında ise uzun ve zorlu bir gelişim sürecinde buluyor kendini minik fetüsümüz. İlk hücresinin oluştuğu andan ilk adımlarına kadar olan 1000 günlük süre, bebeğin yaşam boyu sağlığını etkileyecek öneme sahip. Beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönemi kapsayan bu sürede doğru ve yeterli beslenme, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için büyük önem taşıyor. Doğru beslenmenin sağlanamadığı takdirde ise yaşam boyu devam edecek büyüme bozuklukları ve zihinsel yavaşlamaya kadar uzanan gelişim sorunları gözlenebiliyor.

İlk 1000 Güne Dikkat!

Peki bu süreç içerisinde nelere dikkat edilmeli?

İlk adım olan hamilelik süresince yeterli miktarda kalsiyum, protein ve D vitamini alımı kilit noktayı oluşturuyor. Bebeğin anne karnındaki gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için yeterli besin alımı şart. Kan hücrelerinin oluşumu için gerekli olan demir de bu dönemde alınması gereken besinler arasında. Hamilelik sürecinden sonraki ilk 6 ayda bebeğin anne sütüyle beslenmesine dikkat edilmeli. Uzmanlara göre, bebeğin günde en az 8 kez emzirilmesi gerekiyor. Sonraki 2 yaşa kadar uzanan süreçte ise anne sütü yanında ek gıda alımına da başlanıyor.

İlk 1000 Güne Dikkat!

Anne sütünün, bebeğin almayı reddettiği sürece kadar verilmesinde bir sakınca olmadığını söyleyen uzmanlara göre; anne sütü, alınabilecek en doğal besin ve bebek ne kadar uzun süre anne sütü tüketirse gelişimi de aynı oranda olumlu yönde etkileniyor. Besin takviyesinde ise özellikle protein ve vitamin bakımından zengin besinler ile hazırlanan bebek mamaları tercih edilmeli. Bu noktada doğal besin seçimi de oldukça önemli; işlenmiş ve hormonlu gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Bebeğin yürümeye başlamasıyla birlikte çocukluk döneminin ilk safhalarına geçiş de başlamış oluyor.

Bu dönemde enerji tüketimi oldukça fazla. Alınan enerji ile tüketilen enerji arasındaki dengenin iyi kurulması, sağlık gelişimin olmazsa olmazı. 3 ana öğün, 2 ara öğün olmak üzere sık sık ve yeterli miktarda beslenme uygulanması gerekiyor. D vitamini sağlanması için balık ve süt ürünlerinin yeterli düzeyde verilmesine de dikkat edilmeli. Meyve ve sebze tüketimi de vitamin ve doğal şeker ihtiyacını karşılıyor. Uzmanlar hazır şekere olabildiğince geç başlanması taraftarı. Bu nedenle enerji ihtiyacını karşılamak için en iyi seçeneğimiz meyveler oluyor. Tuz tüketiminin de olabildiğince az olmasına dikkat edilmeli.

İlk 1000 Güne Dikkat!

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya üzerindeki 5 yaş ve altı çocuk nüfusunun %25’inde doğru beslenememekten kaynaklanan gelişim bozukluğu görülüyor. Bu oran yaklaşık olarak 170 milyon çocuk anlamına geliyor. Azımsanamayacak bir düzeyde olduğu düşünüldüğünde, anne adaylarının ilk 1000 günlük süreç konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Bu noktada, yaşanılan ülkenin coğrafi şartları ve gelir düzeyi gibi düzeltilmesi zor konularda da ulusal ve uluslararası iyileştirme politikalarına ihtiyaç doğuyor.


Ece Soylu


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.