İklim Değişikliğine Çözüm: Karbondioksiti Kum ile Yakıta Dönüştürmek

Ece Soylu 07.09.2016

Çağımızın en büyük tehdidi olan küresel iklim değişikliği, kumun içeriğindeki plastik bileşen sayesinde tarihe gömülebilir.

Küresel ısınmaya borçlu olduğumuz iklim değişiklikleri, dönemsel soğuk algınlıklarının veya güneş çarpmalarının ötesinde hayatımızı riske atan küresel bir tehdittir. Sera gazlarının atmosferdeki birikimi ile etkisini artıran bu durum günden güne sayısı artan fabrika ve arabaların doğal bir sonucudur. Sera gazlarının büyük bir kısmını oluşturan karbondioksit de bu noktada kritik önem taşımaktadır. Atmosferdeki karbondioksit oranını azaltmayı başarabilirsek iklim değişikliklerinin önüne geçmemiz de mümkün olacak.

Bilim insanları uzun yıllardan beri ilk adım olarak karbondioksiti karbonmonoksite, sonrasında ise daha kolay tepkimeye sokulabilen karbonmonoksiti kullanarak kullanılabilir enerjiye dönüştürmenin yollarını aramaktadırlar. Böylece havadaki salımıyla sağlımızı tehdit eden karbondioksiti geri dönüşüm ile fayda sağlayabileceğimiz bir materyale dönüştürmemiz mümkün olacak. Araştırmalarını özellikle su ve güneş ışığı üzerine yoğunlaştıran bilim insanları, karbondioksitin kararlı yapısından dolayı birçok zorlukla karşılaştılar. Bu nedenle ilk önce karbondioksiti etkileşime girmeye yatkın hale getirmenin yollarını aramaya başladılar.

İklim Değişikliğine Çözüm: Karbondioksiti Kum ile Yakıta Dönüştürmek

Kaynak: Pinterest

Toronto Üniversitesi’nden bilim insanlarının son araştırmaları ise heyecan verici bir çözümü işaret etti. Kum taneleri içerisinde bulunan silikon yardımı ile karbondioksiti yakıta dönüştürmenin mümkün olduğunu kanıtlayan bu araştırma ile karbondioksit dönüşümü konusunda büyük bir yol kat edilmiş oldu. Araştırma verilerine göre bu yöntemle her yıl yaklaşık 30 milyar ton karbondioksit yakıt enerjisine dönüştürülebilecek. Bu sayı atmosferdeki karbondioksiti kritik seviyenin altına indirmek için oldukça umut vaat edici bir veri.

Kum silikonu içerisinde bulunan 3.5 nanometre boyutundaki nanokristallerin optik emilim özelliği bulunuyor; bu sayede güneş ışığı, kızılötesi ve ultraviyole ışınlar bu nanokristaller tarafından absorbe ediliyor. Bu emilim esnasında alınan karbondioksitin büyük bir kısmının, silikon yüzeyinde bulunan kimyasal bileşenin etkisiyle, karbonmonoksit formuna dönüşmesi sağlanıyor. Karbondioksitin yakıta dönüşümünde katalizör görevi gören bu silikon parçacıkları, yakıt enerjisi elde edilmesinde yepyeni bir kapı açıyor. Dünya ağırlığının %28’ini oluşturan silikonun katalizör özelliği yanında kolay ulaşılır olması da bilim camiasını heyecanlandıran ayrı bir nokta.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.