İkizler Daha Uzun Yaşıyor

Mehmet Berkay Önen 29.08.2016

İkizler, özellikle erkek ikizler, biz sıradan tekillere göre daha uzun yaşıyorlar.

Hepimizin etrafında en az bir iki ikiz kardeş vardır. Tek yumurta mı çift yumurta mı sorusunu hepimiz en az birkaç kez sormuşuzdur hayatımızda. Herkesin bu konudaki görüşü farklı ama genel olarak bakıldığında ikiz olmak kıskanılacak bir durummuş gibi düşünülür. Hayatının başladığı andan beri seninle aynı yollardan geçmek zorunda olan, seninle aynı dertleri ve sevinçleri paylaşan birinin olması fikri neredeyse herkesi rahatlatır. Yazımıza konu bu bilimsel araştırma insanların düşüncelerini kanıtlar nitelikte.

İkizler Daha Uzun Yaşıyor

Danimarka hükümeti, dünyanın en eski ve kapsamlı ikiz kardeş bilgi veritabanlarından birine sahip ve yazımızda bahsedeceğimiz bu çalışma, söz konusu veritabanından gelen veriler kullanılarak hazırlanmış. 1870 ile 1900 yılları arasında Danimarka'da doğmuş ve 10 yaş sınırını geçmeyi başarabilmiş 2.932 çift ikiz kardeşe ait bilgiler kullanılarak hazırlanan bu çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgular, insanların ikiz kardeşlere karşı olan kıskançlıklarını haklı çıkarır nitelikte. Belirli bir yaşı geçtikten sonra ikiz kardeşlerin, ikiz kardeşi olmayan insanlara göre daha yüksek bir oranda hayatta kalmayı başarabildiklerini ifade eden çalışma, bu yaşı erkekler için 40 kadınlar için 60 olarak belirtiyor. Yani 40 yaşını geçen erkekler ve 60 yaşını geçen kadınlar ikiz kardeşlerinden gördükleri sosyal destek sayesinde daha da uzun yaşayabiliyorlar.

İkizler Daha Uzun Yaşıyor

Çalışma, tek ve çift yumurta ikizleri arasında da farklılıklar olduğunu kanıtlıyor. Tek yumurta ikizlerinin çift yumurta ikizlerine göre daha da uzun yaşadığını ifade eden araştırmacılar, bunun artan benzerlik oranlarıyla açıklanabileceğini de düşünüyorlar. Kardeşlerin birbirlerinin ihtiyaç ve isteklerini daha da iyi anlamaları dolayısıyla tek yumurta ikizlerinin daha yüksek derecede empati kurabildiklerini, bunun da ortalama yaşam beklentisi değerine katkı yaptığını ifade ediyorlar. Bu durum sadece Danimarka söz konusu olduğunda mı geçerli olur bilemiyoruz. Zira, kardeşler arasındaki ilişkinin ülkenin kültürel yapısı ile de oldukça alakalı olduğu bilinen bir gerçek.

Çalışma hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.