İkinci Perdede Her Şeyin Sil Baştan Olduğu Bir Oyun: Ay Işığında Şamata

İrem Çamarası 23.06.2016

Kimsenin göründüğü gibi, düşündüğümüz gibi olmadığını bize gösteren bir oyun seyircileriyle buluşuyor.

Ay Işığında Şamata, Haldun Taner’in “Ay Işığında Çalışkur” isimli öyküsünden sahneye uyarladığı ve ilk olarak 1977 yılında oynanan bir oyun. Sahnede, günümüz aile hayatının yozlaşmasını, sahte insan ilişkilerini, eğitim sisteminin yetersizliğini ve gençliğin hayata karşı ilgisizliğini tüm çıplaklığı ile izleyicisine sunan bir oyun ile karşılaşıyoruz. Oyunda izlediğimiz apartman, aslında bütün toplumun aynası olarak karşımıza çıkıyor. Toplumun bütün dertlerini tek bir apartmanın sakinleri yükleniyor ve hepsini tek tek gözler önüne seriyor.

İkinci Perdede Her Şeyin Sil Baştan Olduğu Bir Oyun: Ay Işığında Şamata

Oyun, Çalışkur Apartmanı sakinlerinin hikayesini, bir doğum günü kutlaması ile anlatıyor. Cemil-Suzan Çalışkur çiftinin kızı Beyhan’ın doğum gününe bütün komşular katılıyor ve bütün komşular seyirciye tek tek tanıtılıyor. Bütün karakterler birbirinden apayrı, hepsinin değişik özellikleri var. İnsanlara sürekli acımak ile kendini görevlendirmiş Suzan Hanım, yolsuzluklar ile kazancını artırmaya çalışan Cemil Bey, muhafazakar Müntekim Bey gibi…

Oyunda birinci perde bittiğinde herkesin aklında belli bir şeyler oturmuş oluyor. Birinci perde biterken “oyunumuz bitti” deniliyor ve böylece kısa bir aradan sonra ikinci perde başlıyor. İkinci perde başladığı an izleyicinin karşısında adeta yepyeni bir oyun oluyor. Bütün karakterler ilk perdedeki hallerinden zıt yönlere ustalıkla bürünüyorlar. Bencil dediğiniz aslında en yufka yürekli, sert dediğiniz aslında en yumuşak insan oluyor. İkinci perdede karşınıza çıkan yeni karakterler ile oyundaki heyecanınız hiç eksilmiyor. Ayrıca oyuncuların bu değişimi ustalıkla gerçekleştirmeleri ile hiçbir kopukluk yaşamıyorsunuz.

Oyunun en önemli detaylarından biri de şamataya uygun olarak seçilen kostümler. Oyunun içindeki danslar, müzikler, kostümler birbiriyle o kadar uyumlu, enerjik ve kıpır kıpır ki, enerjiniz bir an bile düşmüyor.

İkinci Perdede Her Şeyin Sil Baştan Olduğu Bir Oyun: Ay Işığında Şamata

Günün yorgunluğundan kurtulmak, içinizin neşe ile dolmasını sağlamak istiyorsanız, bu oyuna gitmenizi tavsiye ederim.

İrem Çamarası


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Old User
aynen
24.Haz
Beğen(0) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.