İki Ay ‘Yatarak’ 63 Bin TL Kazanabilirsiniz

Oğuz Taktak 13.04.2017

Evrenin en tembel işi için, 20-45 yaşları arasında, sigara içmeyen, 24 adet sağlıklı erkek aday aranıyor!

Uzay yolculuğunun insan vücudu üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu bilinen bir gerçek. Yerçekimsiz ortamın insan biyolojisi üzerindeki etkilerini ölçmek için yörüngeye astronot göndermek gerekiyor. Ancak bu işlem çok pahalı olduğu için araştırmacılar daha ucuz bir yöntem geliştirdi: iki ay boyunca yatmak. Bunun karşılığında katılımcılara 16 bin Avro (yaklaşık 63 bin 280 TL) ödenecek. Öncelikle katılımcılara iki hafta boyunca testler uygulanacak. Sonraki 60 gün tamamen yatakta geçecek. Daha sonra iki haftalık bir inceleme süresi olacak.

İki Ay ‘Yatarak’ 63 Bin TL Kazanabilirsiniz

Herkese göre değil

3 ayda 63 bin TL kazanmak kulağa hoş geliyor olabilir ancak testin ne kadar sıkıcı ve zorlayıcı olacağını düşünmekte fayda var. Katılımcılar 60 gün boyunca, yemek yemekten tuvalet ihtiyacına kadar her türlü eylemlerini yatarak gerçekleştirecek. Vücudun üst kısmı, alt kısmına göre 6 derece aşağı doğru eğik duracak. Yine de tamamen hareketsiz durmak gerekmiyor. Projenin koordinatörü Arnaud Beck “En az bir omuz yatağa temas edecek şekilde olduğu sürece katılımcılar hareket edebilecekler” diyor.

İki Ay ‘Yatarak’ 63 Bin TL Kazanabilirsiniz

Ağır fiziksel etkiler

İnsan vücudu, yer çekiminin aşağıya doğru uyguladığı kuvvetten faydalanacak şekilde evrimleşti. Sadece kanın kafamızdan aşağıya doğru çekilmesi değil, yürürken kaslarımızın kan damarlarımızı sıkıştırması ve vücudumuzu dik tutmamız da dolaşımımıza yardımcı oluyor. Kısa vadede, astronotlar serbest düşüş esnasında kan basıncının azalması sebebiyle baş dönmesiyle karşılaşıyor. Araştırmaya katılanlar da bu etkilerle yüzleşecek.

İki Ay ‘Yatarak’ 63 Bin TL Kazanabilirsiniz

Beck, “Bu şartlardan etkilenen kardiyovasküler sistem, eskiden olduğu gibi aynı kuvvetle çalışmaya devam edemeyecek.” diyor. Haftalar ve aylar geçtikçe kaslar da zayıflayacak, kemik yoğunluğu azalacak ve bağışıklık sistemi gerileyecek. Bu etkilerin önüne geçmek için antioksidan ve antienflamatuarlardan oluşan kapsüller (ilaç kokteyli) kullanılacak.

İki ay boyunca hiçbir şey yapmadan yatmak, sık sık fiziksel ve ruhsal uyarımlara ihtiyaç duyan insanlara göre bir iş değil. Ancak bu işin size uygun olduğunu ve Toulouse şehrinde biraz vakit geçirmenin iyi olacağını düşünüyorsanız araştırmaya katılmak için başvuru yapabilirsiniz

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.