IKEA, ABD'de Geri Adım Attı

Ezgi Özkurt 29.06.2016

29 milyon şifonyeri geri çağırıyor.

İsveç menşeli mobilya firması Ikea, ABD'de 27 yılda devrilen şifonyerlerin altında kalan 6 çocuğun yaşamını yitirmesi, 36'sının da yaralanması üzerine 29 milyon ürünü geri çağırma kararı aldı.

IKEA, ABD'de Geri Adım Attı

CPSC'ten, televizyon kanalına gönderilen açıklamada, ölümlerden dördünün duvara sabitlenmeyen şifonyerlerin devrilmesi sonucu meydana geldiği belirtildi.

Firmanın geri çağırdığı 29 milyon şifonyer için müşterilerine geri ödeme veya tamir teklifi sunduğu, 2002-2016 yılları arasında üretilen şifonyerler için tam geri ödeme yapılacağı, bu tarihten öncesine ait ürünler için ise mağazalarda geçerli olacak indirim kuponu verileceği açıklandı.

Ikea, müşterilerin isteği doğrultusunda şifonyerlerin sabitlenmesi için evlere ekip göndereceğini, ekipler gelene kadar şifonyerlerin çocukların ulaşamayacakları yerlerde saklanması gerektiği ifade etti.

"Firmamız, tamir programının etkili olup olmadığını değerlendirmek için CPSC ile yakın irtibat halindedir. Bir çocuğun daha şifonyerin devrilmesi sonucu yaşamını yitirmesi üzerine ürünleri geri çağırma kararı aldık."

Ikea'nın yaptığı gönüllü geri çağırma ile ilgili açıklamanın devamında; ürünlerin duvara sabitlenmesinin önemini anlatmak amacıyla geçen yıl Haziran ayında bir onarım kiti programının uygulamaya sokulduğu, bu kapsamda şifonyerleri sabitlemek için ürünle birlikte verilen malzemeleri kullanmayan müşterilere yaklaşık 300 bin tamir kiti dağıtıldığı hatırlatıldı.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.