İdam Tartışmaları Azalarak Bitiyor Gibi

İnci Vardar 17.08.2016

Verilen demeçler olumlu gibi. Hadi hayırlısı.

''İdam isteriz!'' sloganları atanlar umutlarını hemen kaybetmesinler, daha hiçbir şey kesinleşmiş değil. Ama Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın bugün yaptıkları konuşmalar ve idam vurguları, bana ölüm cezasının geri getirilmeyeceğini düşündürdü. Halk çok istedi, Parlamento da bu isteğe cevap verdi diyelim; yine de darbe girişimiyle suçlanan kişiler idam edilmeyecek. Bunun nedenlerinden daha önce bahsetmiştik.

Peki bu kanıya nasıl vardım?

Şimdi haberler.

İdam Tartışmaları Azalarak Bitiyor Gibi

Birincisi, DHA'nın haberine göre bugün Başbakan, partisinin grup toplantısında konuşurken şu cümleleri kurdu:

"Hesabı sorarken intikam duygusu ile hareket etmeyeceğiz. Adaletle hesap soracağız. Türk adaleti hesap soracak. Hiç kimsenin yaptığı yanına kalmayacak. Bundan emin olabilirsiniz. İdam bir sefer ölümdür ama ölümden daha büyük ölümler var onlar için. O da tarafsız ve adil yargılamadır."

İdam Tartışmaları Azalarak Bitiyor Gibi

İkincisi de yine DHA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı'nın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu ve yönetim kurulu ile baro başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada söyledikleri:

"DAİŞ denilen örgüt, Fransa'da ve Belçika'da birkaç terör eylemi yaptı, Avrupa ülkelerinin tüm dengeleri bozuldu. Neredeyse insan haklarını askıya alma noktasına geldiler. Biz ise FETÖ yanında PKK, DAİŞ, DHKPC gibi yüksek eylem kapasitesine sahip örgütlerle mücadele ediyoruz, edeceğiz. Bu mücadelemizi de tamamen hukuk ve demokrasi içinde yürütüyoruz. "İnanın bana, bırakın darbe teşebbüsünü, bizdeki birkaç aylık PKK, DAİŞ terör eylemleri Avrupa'nın bir ülkesinde yaşansın, idam cezasını da getirirler, kesintisiz OHAL de ilan ederler."

"Eee, ne var bunda?" demeyin. Bu cümleleri, Uluslararası Af Örgütü ve Avrupa'yı tavırları nedeniyle bol bol yerdikten sonra söyledi. Madem demokrasi ve özgürlükler konusunda Avrupa'dan üstünüz, insan hakları ve hukuk alanında da öyle olmamız beklenmeli. En azından kendi adıma, Avrupa'ya bu kadar yergiden sonra beklediğim bu.

Sözün özü, tahminimce bu idam tartışmaları kısa sürede bitecek. Üstelik idamı isteyen halka rağmen, bizzat halk için bitecek. Ne de olsa kimse kanunlarla, eşitlikçi bir şekilde yönetilen bir ülkeyi astığım astık, kestiğim kestik yönetilen bir yere çevirmek istemez, değil mi?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.