Hrant Dink Davasında Hanefi Avcı Mektubu

İnci Vardar 11.08.2016

Mektup çok karışık ama görünen o ki, birileri hâlâ davaya müdahale etmeye çalışıyor.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink Cinayeti'ne ilişkin 2'si tutuklu 35 sanıklı davanın 10. duruşması başladı. İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu bulunan sanıklar eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ve eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek hazır bulundu. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Ercan Demir'in de aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık hazır bulunduğu duruşmaya, Ogün Samast ve Yasin Hayal ise hükümlü bulundukları cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile katıldı. Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın mahkemeye iki sayfalık bir mektup gönderdiğini ve mektubu üye hakimin okuyacağını açıkladı.

Hanefi Avcı mektubunda kendisini Sabri Uzun aracılığıyla telefonla arayan Muhittin Zenit'in, kendisinin tutuklanması yönünde girişimlerde bulunduğunu iddia ettiğini belirtti.

Mektupta yazanlara göre, eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, Hanefi Avcı'yı aramış ve yanında bulunan Muhittin Zenit'e ne duyduysa anlatmasını söylemiş. Muhittin Zenit, Hnaefi Avcı'nın kendisini tutuklatmak istediğini düşünüyormuş. Hanefi Avcı "Bunu nereden çıkardın? Ben senin tutuklanman için niye uğraşayım? Bunu sana kim söyledi ise alçaklık yapmıştır. Ben niye senin tutuklanmanı isteyeyim? Ben kimim ki böyle bir rolüm olsun? Bunu sana kim nasıl söyler?" şeklinde cevap vermiş.

Zenit'in cevabı, "Bana sizin davanın savcısını etkileyerek tahliye kararına karşı tutuklanmam konusunda 15 Ağır Ceza Mahkemesi'ne savcıya itiraz ettirdiğiniz söylüyorlar" olmuş. Hanefi Avcı bunu saçma bulmuş, dava dosyasındaki ifadesinde iddialara katılmadığını, sanıklar açısında en fazla görevi ihmal / görevi kötüye kullanma olduğu kanaatinde bulunduğunu bildirmiş.

Hrant Dink Davasında Hanefi Avcı Mektubu

Mektubun sonu, özetle şu şekilde:

"Bu konuşmamdan kısa süre sonra çok rahatsız oldum. Nasıl bu kadar garip bir şey iddia edilebilirdi? Benim bu kanaati uyandıracak hiçbir hareketim olmadığı halde, birileri nasıl bu asılsız iddialarda bulunabilirdi? Kötü niyetli birileri ortamı bulandırmak istiyordu."

Zenit'i tekrar telefonla arayan Avcı, iddiaların hiçbir şekilde doğru olmadığını, bu iddialarda bulunan kişilerle yüzleşmek istediğini ve onlara hesap soracağını söylemiş. Ancak Zenit, kişilerin isimlerini vermek yerine, haksız tutuklandığını, zorluk çektiğini, kendisine böyle söylendiğini tekrar etmiş ve kişilerin isimlerini vermemiş.

Hanefi Avcı, "Anladım ki dava dosyasının üzerinde birileri provokasyon yapmak istiyor. Davanın taraflarını yalan, yanlış bilgiler vererek etkilemek istiyor. Davanın gerçeğinin ortaya çıkarılmasına karşı aslı olmayan şeylerle diğer kişileri iğfal etmeye çalışıyor. Durumun mahkemenizce de bilinmesini, bu konunun aydınlatılması için bu iddiada bulunan Muhittin Zenit ve konuşmalara tanık olan Sabri Uzun'dan da sorularak kötü niyetli, yalan yanlış şeyleri yayan kişilerin ortaya çıkarılmasını arz ve talep ederim" diyerek mektubunu sonlandırmış.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.