Horace and Pete – Bir Nevi Tiyatro Dizisi

Sercan Sarıkaya 25.08.2016

Louis C.K. ekrandan izlenen bir tiyatro oyununa imza atmış

Bilenler bilir, Louis C.K. son 10 yılda yıldızını iyice parlatan bir komedyen. Bıçak sırtı konulara (kadın-erken eşitliği, siyaset, dinler, eşcinsellik vb.) korkusuzca değinerek kara mizahın doruklarında dolaşır. Seveni de çoktur, sevmeyeni de.

Benim Louis C.K. ile tanışmam Lucky Louie dizisiyle oldu. Sert ve zeki mizahıyla hemen yakaladı beni. Tabii ki sonrasında takibi bırakmadım. Gösterilerini izledim, katıldığı show programlarını kaçırmadım. Ve ardından Louie dizisi geldi. Sezon sezon kararan mizahıyla her bölümü iple çeker oldum. 8 bölümlük efsanevi dizide 5. sezonun ardından ne kadar süreceği belli olmayan bir ara başladı (aynısını Larry David de Curb Your Enthusiasm için yaptı, dönmeyecek diye çok korktuk ama nihayet 9. sezon ile dönüyor Larry).

Horace and Pete – Bir Nevi Tiyatro Dizisi

Biz Louie’nin 6. sezonunu beklerken yepyeni bir dizi müjdesi verdi Louis C.K.: Horace and Pete. Diziyi yazdı, yönetti ve bununla yetinmeyip, bütün masrafları cebinden karşılayarak dizinin yapımcılığını da üstlendi Louis. Tam bir bağımsızlık adına, diziyi televizyonda yayınlamak yerine (ki başta HBO olmak üzere hepsi havada kapardı) kendi internet sitesinde cüzi bir ücret karşılığında yayınladı. Bölüm başı maliyetinin 500.000 doları bulduğu ve Louis C.K.’in çok büyük zarar ettiği konuşuluyor.

100 yıllık bir aile işletmesi olan Brooklyn'deki Horace and Pete’s adlı barda geçiyor dizimiz. Dizi dediğime bakmayın; dekorundan, oyunculuklara kadar tam bir tiyatro oyunu aslında. Başrollerde Steve Buscemi ve Louis C.K. var. Onlara; Edie Falco, Steven Wright, Kurt Metzger, Alan Alda, Jessica Lange gibi usta isimler eşlik ediyor. Oyunculuklar öyle gerçek ki, kendinizi zaman zaman bir tiyatro salonunda gibi hissediyorsunuz. Steve Buscemi’yi hayranlıkla izledim. Tabii ki Alan Alda ve Jessica Lange de döktürüyor. Horace and Pete’s (Horace ile Pete’in Yeri diyebiliriz) 100 yıldır bir Horace ve bir Pete tarafından işletilmiş. Biz son nesil Horace (Louis C.K.) ile Pete’i (Steve Buscemi) görüyoruz. Tabii bir de önceki nesilden kalma Uncle Pete (Alan Alda) var. Mekanın daimi müşterileri var ve gelenekleri açısından pek bir muhafazakarlar. Mesela; sadece Budweiser bira satıyorlar, karışık içki asla satmıyorlar.

Horace, başından başarısız bir evlilik geçmiş (başarısızlık nedeni apayrı bir olay), fazla derinliği olmayan bir karakter. Kızıyla bir bağ kurmak ve barı ayakta tutmak en büyük önceliklerinden. Pete ise, ağır psikolojik sorunları olan, hastanede yatmış ve yeni bir ilaç sayesinde bir nevi şartlı tahliye edilmiş sorunlu bir karakter. Uncle Pete (Pete Emmi) enteresan bir ihtiyar. Bir önceki nesilde barın sahiplerinden, şimdi de barmenliğe devam ediyor. Müşterilerle girdiği diyaloglar muhteşem. Alan Alda unutulmaz bir karakter yaratmış.

Horace and Pete – Bir Nevi Tiyatro Dizisi

Horace’ın kız kardeşi Sylvia (Edie Falco), kansere yakalanmış ve barı 7 haneli bir fiyata elden çıkarmanın peşinde. Barın müdavimlerinden biri Kurt (Kurt Metzger). Kurt sürekli konuşan, sorgulayan, lafı gediğine koyan bir karakter. Louis C.K. dizide Kurt’ün ağzından konuşuyor diyebiliriz. Kurt, süregelen sistemi artık düzeltmenin mümkün olmadığını düşünüyor. Ona göre; sistemi tamamen çökertmesi için Donald Trump’ı başkan seçmeleri gerekiyor. Diğer bir müdavim Marsha (Jessica Lange). Marsha 60’lı yaşlarında bir kadın. 7. Horace’ın sevgilisiymiş, bu yüzden barda sınırsız kredisi var. Leon’u (Steven Wright) anlatamam, görmeniz lazım.

Horace and Pete – Bir Nevi Tiyatro Dizisi

Bölümlerin süre olarak bir standardı yok. Bazı bölümler 1 saat, bazıları 30-40 dakika. “Peki bu adam neden böyle bir külfetin altına girip diziyi kendi yayınlamayı seçti?” sorusunun cevabını bence 3. bölümde veriyor. Bir kadın düşünün, masada oturmuş bir şeyler anlatıyor. Şimdi de bunun 40 dakika boyunca sürdüğünü düşünün. Böyle bir bölümü televizyonda yayınlamanın imkanı var mı? Tabii ki yok. Senaryosuyla yer yer ders veriyor Louis C.K. Bizim dizilerde, hikayeyi karakterlerden biri (biz geri zekalıymışız gibi) patır patır anlatır ve mevzuya hakim oluruz. Horace and Pete’te, Louis yeri geldikçe hikayeye dair her şeyi organik bir şekilde öğrenmemizi sağlıyor. Ayrıca saçma sapan flashback kullanımlarından yılan bünyeler için harika flashback sahneleri barındırmaktadır. Çok güzel, orijinal, zaman zaman çok komik, bazen dramatik bir dizi Horace and Pete. Şiddetle demeyeyim de ısrarla öneririm.

Yazıyı burada sonlandırmam lazım çünkü spoiler vermemek için kendimi paralıyorum şu anda. Anlatacak o kadar şey var ki. İzleyip gelin de hakkında konuşalım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.