Honda'nın Yeni Yapboz Arabası

Mehmet Berkay Önen 06.10.2016

Şimdi değil ama ilerleyen yıllarda arabanızın şeklini kendiniz belirleyebileceksiniz.

21. yüzyılın en ezberbozan teknolojik hareketlerinden biri olarak sayılan üç boyutlu yazıcı devrimi, üretim sektörünü neredeyse kökten uca değiştiriyor. Eskiden planlaması yıllar alan süreçler artık çok kısa sürelerde tamamlanabiliyor. Yeni üretilmesi planlanan bir ürünün ilk prototipinin üretilmesi sadece dakikalar alıyor. E hal böyle olunca otomotiv sektörü de kendisini bu yeni akıma uydurmak için elinden geleni yapıyor. Daha önceleri Asimo ile teknolojiyi yakından takip ettiğini dünyaya kanıtlayan Honda, bu sefer de üç boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilen yeni otomobiliyle bizi tekrardan ikna etmeye çalışıyor.

Honda'nın Yeni Yapboz Arabası

Yedek parça için servise gitmeye gerek kalmayacak

Tamamen olmasa da gövdesi ve bazı parçaları üç boyutlu yazıcılar tarafından basılan bu yeni otomobil, Honda’nın geleceğe dair düşüncelerini de içeriyor. İlerleyen yıllarda arabalarımızın bozulan parçalarını bir üç boyutlu yazıcı aracılığıyla basmak, bu stratejinin içerdiği fikirlerden sadece bir tanesi. Maliyetleri oldukça düşürmesi beklenen üç boyutlu yazıcı teknolojisinin otomobil sektöründeki yansımalarını düşünen Honda bu hamlesiyle oldukça büyük beğeni de toplamış oldu.

Honda'nın Yeni Yapboz Arabası

Canınız nasıl isterse öyle araba

Honda’nın geliştirdiği bu yeni platforma Variable Design (Değişken Tasarım) adı verilmiş. Bu sayede, üç boyutlu yazıcılar tarafından üretilmesi planlanan otomobil kulanıcının isteğine göre şekil alabiliyor. Daha geniş koltukları olan bir otomobil isteyenler bagajı küçülterek kendilerine yer açabiliyor. Ya da yük taşımak için bir otomobil alacak olanlar koltuklardan tamamen kurtulup geniş bir yükleme alanına sahip olabiliyor. Tabii ki şimdilik bu bir konsept. Ama ileride istediğimiz şekillerde araba satın alabilecek olmanın fikri bile oldukça heyecan verici.

Honda’nın yeni konsepti hakkında detaylı bilgi almak isteyenleri ise buradan alalım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.