Homeopati Gerçekten Faydalı mı?

Olgu Alibeygil 15.08.2016

Hastalığı, belirtilerini çoğaltarak tedavi etmeyi amaçlayan homeopati 1800’lerden beri Avrupa ve Amerika’da uygulanıyor. Peki gerçekten yararlı mı, işe yarıyor mu? Yeni araştırmalar şüpheli...

Grip olduğumuzda ateşimizin çıkması, bedenin hastalıkla mücadele ettiğinin göstergesidir. Hastalık grip ise, ateş yükselmesi bu hastalığın semptomu, yani belirtisidir. Alternatif bir tedavi biçimi olan homeopati, işte bu semptomları çoğaltıyor ve bedenin hastalıkla mücadele etme kapasitesini artırıyor. “Benzer benzeri iyileştirir” mantığıyla hareket eden ve bitkisel özler içerdiği söylenen homeopati ilaçları, hastanın şikayetlerine benzer belirtileri çoğaltarak iyileşme vadediyor.


Alman doktor Samuel Hahnemann’ın keşfedip 1828’de açıkladığı bu yöntem, Hahnemann’ın iddiasına göre bütün akut hastalıkların tedavisi için kullanılabilir. Amerika ve Avrupa’da yıllardır yaygın bir şekilde kullanılan homeopati için özel hastaneler bile mevcut. Örneğin sadece İngiltere’de oldukça fazla sayıda hastaya hizmet veren beş büyük hastane özellikle astım, depresyon, migren, ve alerjiler gibi yaygın hastalıklar için hizmet veriyor. Hatta Amerika’da homeopatik ilaçlar 1939’da alınan bir kararla marketlerde dahi satılabiliyor. 2000’lerin başında homeopatik tedavi gören hastaların sayısı da önceki yedi yıla göre %500 oranında artmış.


Homeopatinin etkinliği üzerine yapılmış araştırmalar genellikle hasta memnuniyetine dayanmış, yani fazlaca klinik deney yok. Homeopati uzmanlarının verdiği ilaçları kullanan hastaların çoğu, geleneksel ilaçların sağlamadığı faydaları gördüklerini iddia etmişler etmesine de; klinik çalışma eksikliği Avustralyalı bilim adamlarında şüphe doğurmuş. Geçtiğimiz sene, o güne kadar yapılan tüm çalışmaları toplayıp analiz ederek bir sonuca ulaşmışlar: Homeopatinin etkin bir tedavi yöntemi olduğu kesin değil. Homeopati üzerine yapılan 1800 araştırmayı yeniden değerlendiren bilim adamları, bu çalışmaların sadece 225 tanesinin sağlıklı analiz sonucu verebileceğini, homeopatinin etkinliğini ispatlayacak yeterli kanıt bulunmadığını ortaya çıkararak, hastaların plasebo etkisinde olabileceği ve ciddi rahatsızlıklar için homeopatiye güvenmenin büyük risk taşıdığını açıklamışlar.


Homeopati ilaçları hakkında da şüpheler var. Bitkisel özlerden oluştuğu iddia edilen ilaçlar arasında cıva, plutonyum gibi gayet kimyasal içerikli olanlar da bulunuyor. Bu kimyasalların fazlaca seyreltik olması durumu da bu sefer, ilaçların içeriğinin boş olup olmadığı sorusunu doğuruyor.

Bir tarafta homeopati ile iyileştiğini iddia eden hastalar, diğer tarafta yeterli klinik deney eksikliği... Karar sizin. Modern tıbbın pek çok yan etkiyle birlikte sunduğu ve dünyanın en büyük endüstrisi olan ilaçlar mı, yoksa etkinliği ve içeriği şüpheli alternatif tedavilerden biri olan homeopati mi? Galiba en iyisi hastalanmamak!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.