Hollandalı Anti-İslamist Politikacı Mahkemeye Çıkarılabilir

İnci Vardar 14.10.2016

Anti-İslam söylemleriyle büyük tartışmalar yaratan Hollandalı politikacı Geert Wilders, nefret söylemi gerekçesiyle mahkemeye çıkarılabilir.

Hollandalı Anti-İslamist Politikacı Mahkemeye Çıkarılabilir

Bugün Hollandalı aşırı sağcı Geert Wilders'ın nefret söylemi nedeniyle yargılanıp yargılanmayacağına karar verilecek. Anti-İslam söylemleriyle öne çıkan Geert Wilders'ın yargılanması hakimler tarafından onanırsa, 15 Mart'ta gerçekleşecek seçimler sırasında da mahkemenin devam edeceği düşünülüyor.

İfade özgürlüğü mü, nefret söylemi mi?

Reuters'ın haberine göre 2014 yılında televizyon yayınında ayrımcı ve ırkçı söylemlerde bulunduğu için dava açılması planlanan Wilders, kendisini destekleyen bir oda dolusu insanın ülkede daha az Faslı istediği tezahüratını yapmasını sağlamış ve bunu ayarlayabileceğini belirtmişti. Bu sözler üzerine binlerce Hollandalı şikayet dilekçesi sunmuş, Wilders'ın avukatı Geert-Jan Knoops ise bu sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında ele alınması gerektiğini söylemişti.

Wilders'ın söylemleri arasında Kuran'ın yasaklanması ve Hitler'in "Kavgam" isimli kitabıyla eşit tutulması gerektiği, Müslüman suçluların da vatandaşlıktan çıkarılıp ülkeden kovulması gerektiği gibi maddeler yer alıyor. Yine Reuters'ın haberine göre, pek çok gözlemci Wilders'a daha önce açılan davanın aşırı sağcı politikacının popülaritesini artırdığını ve kendisini ifade özgürlüğü savunucusu gibi gösterdiğini belirtiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.