Hırvatistan Yarın Sandık Başına Gidiyor

Oğuz Taktak 10.09.2016

Hırvatistan'da seçmenler, yeni dönem milletvekillerini belirlemek üzere yarın sandık başına gidiyor.

Hırvatistan'da seçmenler, yeni dönem milletvekillerini belirlemek üzere yarın sandık başına gidiyor.

Hırvatistan Yarın Sandık Başına Gidiyor

Hırvatistan'ın 1991 yılında eski Yugoslavya'dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmesinin ardından ülkede sekizinci kez yapılacak genel seçimde, kayıtlı 3 milyon 799 bin 609 seçmen yurt içi ve yurt dışındaki 6 bin 947 sandıkta oy kullanacak.

Hırvatistan'da yapılan anketlere göre, Sosyal Demokrat Parti (SDP) öncülüğündeki "Ulusal Koalisyon" ittifakı ön sırada yer alırken, muhafazakar parti Hırvat Demokratik Birliği'nin (HDZ) ise ikinci sırada olduğu öğrenildi.

Geçen seçimde olduğu gibi koalisyon hükümetinin kurulmasının beklendiği ifade edilen anketlerde, ülkedeki iki büyük parti SDP ve HDZ'nin koalisyon kurmasının "zor" olduğu değerlendirildi.

“Köprü” ittifakı anahtar rol oynayacak''

Anketlere göre SDP öncülüğündeki “Ulusal Koalisyon” ittifakı, muhafazakar parti HDZ ve bağımsızlardan oluşan “Köprü” ittifakı ön sıralarda yer alıyor. Buna göre yeni meclisin kurulmasında “Köprü” ittifakının anahtar rol oynayacağı belirtiliyor.

Yarın yapılacak seçimde, Hırvatistan vatandaşları Türkiye saati ile 08.00 ile 20.00 arasında oy kullanacak. Seçimlerde ise partilerin aday listelerdeki 2 bin 456 aday Hırvatistan Meclisi'ne girebilmek için yarışacak.

Bu arada, yurt dışında yaşayan Hırvatistan vatandaşları, kurulan dış temsilciliklerde bu sabah Türkiye saati ile 08.00'de oylarını kullanmaya başladı.

Öte yandan, Hırvatistan'da hükümet krizi nedeniyle, 11 Eylül 2016'da erken seçim yapılması kararı alınmıştı. Ülkede 8 Kasım 2015’te yapılan genel seçimin ardından çalışmalara başlayan Meclis, hükümet krizi nedeniyle 15 Temmuz’da feshedilmişti.

Koalisyon ortağı iki partinin liderleri arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle krize sürüklenen ülkede, erken seçim kararı alınmıştı.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.