Hidrojen Yakıt Hücreli İlk Otomobil: Toyota Mirai

Cengiz Özer 10.08.2016

Toyota’nın 30 yıllık projesi 2017 yılında satışa sunuluyor!

Toyota’nın 30 yıllık projesi 2017 yılında satışa sunuluyor!

Japon otomobil devlerinden Toyota bambaşka bir alternatif enerji kaynağı ile karşımızda…


Hidrojen Yakıt Hücreli İlk Otomobil: Toyota Mirai

Bu otomobilin yakıtı hidrojen!

Karbondioksit salımı da sıfır!

Hidrojen Yakıt Hücreli İlk Otomobil: Toyota Mirai

Toyota bu otomobilde hidrojen yakıt hücresi sistemini hybrid sistemi ile birleştirmiş. Bu sistemde bildiğimiz hybrid otomobillerdeki gibi bir içten yanmalı motor söz konusu değil. Hidrojen yakıt hücresi sisteminin ürettiği elektrik ile çalışan elektrik motoru, içten yanmalı motorlardan çok daha fazla beygir gücü ve tork üretmekte, hem de sıfır karbondioksit salımı ile…

İçten yanmalı motora sahip pek az modelde görebileceğiniz beygir gücü ve tork değerleri üretiliyor bu sistemde. Toyota Mirai’nin sahip olduğu bu hidrojen yakıt hücreli motor 154 beygir gücünde ve 335 Nm tork değerine sahip, maksimum sürati ise 178km/s. Gerçekten güçlü bir motor!

Toyota Mirai tam dolu bir depo ile yaklaşık 550 km. yol gidebiliyor ki, bu günümüzde lityum iyon bataryalar ile çalışan elektrikli otomobillerinin henüz ulaşamadığı bir menzil değeridir.

Bütün bunlara ilaveten Mirai’nin ağırlık merkezinin diğer otomobillere göre oldukça aşağıda bulunması sürücü ve yolculara konforlu bir sürüş keyfi yaşatırken, aracın sahip olduğu motorun sessizliği de bu konforu pekiştirmektedir.

Toyota Mirai Aralık 2014’te Japonya’da satışa sunulmuş, akabinde Eylül 2015’te Almanya ve Danimarka’da kullanıcıların karşısına çıkmıştır.

Sıradaki hedefi hidrojen yakıtı için gerekli altyapıyı daha da geliştirmek olan Toyota, 2017 yılında Mirai’yi pek çok Avrupa ülkesinde satışa sunmaya hazırlanmaktadır.

Hidrojen yakıt hücresi sistemi, alternatif enerji sistemlerine önem veren ülkeler içinde batarya ile çalışan standart elektrikli otomobillerin de hybrid otomobillerin de önüne geçecektir bir müddet sonra. Yeter ki hidrojen dolumu için gerekli altyapı sistemi oluşturulup yaygınlaştırılabilsin.


Görseller; www.toyota.com.tr'den alınmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.