Hesap Makinesi ve Telefonun Tuş Dizilimi Neden Farklı?

Ali İhsan Kaya 03.09.2016

Telefondaki tuş dizilimi ile hesap makinesindeki tuş diziliminin farklı olmasının bir sebebi var. İşte o sebep…

Evet, ağır işsiziz sanırım. Üşenmedik. Önce bu tuşlarının farklı olduğunu görüp bu farkı önemsedik. Üzerine de düşündük. Çeşitli teorilerden sonra Google amcaya sormaya karar verdik ve aydınlandık. Sizi de ışığımızın altına çekelim dedik.

Hesap makinelerinde tuşlar aşağıdan yukarı doğru artarken, cep telefonlarında durum tam tersidir. En üstte, ekrana en yakın tuşlar en küçük rakamlardır. Bunu daha önce fark etmemiş bile olsanız her iki aleti de kolayca kullanabiliyorsunuz.

Hesap Makinesi ve Telefonun Tuş Dizilimi Neden Farklı?

Bu farklılığın sebebi aslında ilk üretildikleri zamanlarla ilgili. İlk hesap makineleri üretilirken, 9 rakamını mekanik nedenlerden dolayı en üste koymak durumunda kalmışlar. Bu yüzden dizilim aşağıdan yukarı artmış. Daha sonra mekanik problemler aşılmış ve telefonda dizilimi yukarıdan aşağıya artacak şekilde yapmışlar. Hızlı ve kolay kullanım açısından yukarıdan aşağıya artması daha kullanışlı olduğu için bu yöntemle telefonları üretmişler. ‘Madem mekanik sorunlar aşılmış, neden hesap makinelerine de bu yeniliği getirmemişler?’ dediğinizi duyar gibi olmasak da bu soruyu yanıtsız bırakmak istemedik.

Hesap Makinesi ve Telefonun Tuş Dizilimi Neden Farklı?

Hali hazırda hesap makinesi kullanan insanların neredeyse hiçbiri, hesap makinesi kullanmakta herhangi bir zorluk çekmiyor. Kullanım ve ergonomik açıdan hiçbir sorun olmadığı için aynı tuş diziliminin kullanımına devam ediliyor. Telefonlarda şu anki tuş dizilimi 1976 yılından günümüze devam ediyor. Hesap makinesi ise 1600’lü yıllarda bulunmuş ve devam eden yıllarda üretimi yapılmış bir ürün. Bırakın da tuşları da farklı oluversin dedik ve günlük aydınlanmamızı tamamladık.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.