Herşeyi Gören Süpürge: Dyson 360 Eye

Mehmet Berkay Önen 29.07.2016

Süpürge deyip geçmeyin. Bu robotların hayatımızı ele geçirme planının sadece ilk aşaması.

Açık konuşmak gerekirse, bir süpürge hakkında yazı yazmak hiç de kolay değil. Çünkü, bir süpürgede insanları heyecanlandıracak çok fazla şey olamayacağını düşünüyoruz. Sonuçta, yapmak istemediğimiz bir işi yapmak için üretilmiş ve özünde sadece pislik biriktiren cihazlardır süpürgeler. Ama bu yazıya konu süpürge diğerlerinden biraz farklı. Gerçek hayatta karşınıza çıkarsa, eminiz dönüp tekrar tekrar bakacak, çalışırken pür dikkat onu izleyeceksiniz.

Dyson tarafından geliştirilen bu yeni süpürge, aslında bir temizlik ekipmanı olmaktan öte temizlik özelliği de olan bir robot. Piyasada birçok marka ve modelde robot süpürge bulunabilmesine rağmen, Dyson'ı diğer rakiplerinden ayıran teknolojik özellikleri ona süpürge yerine robot dememizin en büyük nedeni. Cihaz, tam tepesinde bulunan 360 derece kamera yardımıyla çevresindeki her objeyi ve engeli görebiliyor. Kendisini eşyalara göre konumlayarak odanın sanal haritasını çıkartan robot, ilk anda kafasında bir plan kuruyor ve bu plana göre hareket ederek en az hamlede ve en hızlı şekilde odayı süpürmeyi bitiriyor. Şarjlı olarak çalışan süpürgenin batarya seviyesi kritik düzeye ulaştığında da tıpış tıpış kendi yuvasına dönen cihaz usul usul şarj olmaya başlıyor.

Herşeyi Gören Süpürge: Dyson 360 Eye

Dyson'ın iddiasına göre, en güçlü rakip robot süpürgeden iki kat daha yüksek emiş gücü olan Eye 360 duvar diplerinde kalan tozlardan tutun da halıya yerleşen evcil hayvan tüylerine kadar her şeyi temizleyebiliyor. Bize sorarsanız bu tip cihazlara ev temizliğini tamamen emanet etmek henüz mantıklı bir hareket değil. Ayrıca bu robot dar alanlarda temizlik yapmayı da beceremiyor. Buzdolabının altını ya da televizyon ünitesinin arkasını temizleyemedikten sonra, biz bu süpürgeye süpürgeden çok robot demeyi tercih ediyoruz. Hem 1.000 dolara süpürge mi olurmuş? Biz o paraya araba alırız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.