Herkesin Telefonunda Mutlaka Olması Gereken Bir Uygulama: Taciz Var!

Defne Taktak 29.06.2016

Yalnızca kadınların değil, çocukların bile tacize uğradığı bir coğrafyada bu uygulama belki de hayat kurtaracak!

Hergün bir şekilde taciz, tecavüz haberi alıyoruz. İçimiz parçalanarak okuyoruz ya da izliyoruz. Ama bir gün bizim ya da eşimizin, hatta ve hatta küçük/büyük fark etmez, kız ya da erkek çocuklarımızın başına da gelebileceğini bir türlü düşünmüyoruz. Maalesef, taciz ve tecavüz bir Türkiye gerçeği olma yolunda hızlı adımlar ilerliyor. Çok acıdır ki, hergün birileri bir yerlerde tacize ya da tecavüze uğruyor ve maalesef kimse konuyla alakalı kılını kıpırdatmıyor.

Bir grup genç, en azından insanlar bu gibi durumlarda kendilerini koruyabilsin ya da yardım çağırabilsin diye harika bir uygulama yapmışlar. İsmi; Taciz Var!

Herkesin Telefonunda Mutlaka Olması Gereken Bir Uygulama: Taciz Var!

TacizVar kişisel bir güvenlik uygulaması. Herhangi bir cinsiyeti veya görüşü savunmuyor. Bir problem ile karşılaşmanız durumunda uygulama üzerinden bulunduğunuz konuma, problemi açıklayan yazı veya fotoğraf eklemenizi sağlıyor. Daha sonra uygulamayı kullanan 20 km yakındaki insanlara bildirim olarak gidiyor ve tüm bildirimler harita üzerinde yer alıyor. Bildirimler haritada 1 saat kaldıktan sonra kayboluyor. Her kişi 1 saat aralıklarla bildirimde bulunabiliyor.

TacizVar nasıl kullanıyor?

E-mail ve kişisel bilgilerinizle veya Facebook ile kayıt oluyorsunuz, sonra harita açılıyor. TacizVar ikonuna bastığınızda karşınıza açıklama metni ve fotoğraf ekleyeceğiniz bir alan geliyor. "Bildir" dedikten sonra konumda pin'leniyor.

Herkesin Telefonunda Mutlaka Olması Gereken Bir Uygulama: Taciz Var!

Henüz 20 km sınırlaması yok fakat nereden pin'leme yaparsanız yapın, bütün kullanıcılara bildirim gönderilecek. 20 km sınırlaması, belirli bir kullanıcı sayısına ulaşıldığında eklenecek bir özellik.

Umarız hiç kimse bu uygulamayı kullanmak zorunda kalmaz ama biz yine de indirip telefonunuzda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.