Herkese Demokrasi

Oğuz Taktak 16.08.2016

Yasaklamalar, tutuklamar ve kapatmalar kaygı verici.

Terörün ve teröristlerin en çok istediği şey kaostur. Suçlu ve suçsuzun birbirinden ayrılamamasının, terörün ekmeğine yağ süreceği kuşkusuz. Haksız yere lekelenen insanlar, teröristlerin mağdur maskesine bürünmelerini kolaylaştıracaktır. Demokrasi erdemi, sadece meydanlarda nöbet bekleyerek değil, otoritenin, farklı görüşlere, özellikle muhaliflere karşı takındığı tutumla anlaşılır.

Basın Konseyi 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözaltına alınan gazeteciler, tutuklamalar ve gazete kapatılması ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

DHA’nın haberindeki açıklamada: "15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çok sayıda gazetecinin gözaltına alınması, tutuklanması ve son olarak Özgür Gündem Gazetesi’nin de geçici olarak kapatılması gibi kararlar, yeni hak ihlallerine yol açmaktadır. Bu gelişmeler, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından kırılmaya neden olmaktadır.


Haberinden ötürü bir süredir gözaltında tutulan muhabir Arda Akın’ın dün akşam tutuklanması gibi, tek işi ve işlevi gazetecilik olanların yargılandığı durumlar yaşanmaktadır.


Herkese Demokrasi

Aynı zamanda, yaptığı haber nedeniyle gözaltında tutulan TV haber editörü Ercan Gün'ün de 20 gündür sorgulamasının devam ettiğini görmekteyiz.

Doğrudan suça bulaşmamış ve işi gazetecilik olanların, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi, herhangi bir hukuksal takibe uğramaması gerekir. Basın mensuplarının özgür gazetecilik yapmaları yasaların teminatındadır.

Kaldı ki bu süreçte, sorgulanan gazetecilere ısrarla haber kaynaklarını açıklamalarının istenmesi de kabul edilemez.

Sosyal medyada atılan tweet'lerin de suç unsuru olarak gösterilmesini hayretle karşılamaktayız.

Tüm bunların sonunda, gazetecilerin 'örgüte bilerek, isteyerek yardım etme' suçuyla tutuklandıklarını görmekteyiz.

Herkese Demokrasi

Haberleri, olayları ilk duyuran muhabirlerin örgütlerle irtibatlandırılarak suçlanmalarının, gözaltına alınan gazetecilerin giysilerinin bile kriminal incelemeye alınmasının, haber kaynaklarının açıklanması için baskı altında tutulmalarının bugüne dek alışılagelmiş uygulama olmadığını hatırlatıyoruz.


Terör örgütlerine bilerek, isteyerek yardımda bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan ya da tutuklanan gazetecilerin sayısının her gün artmasından endişeliyiz. Basın özgürlüğünün bu ortamda yaşatılmasından derin kaygı duyuyoruz" açıklamasında bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.