Her Zeminde İniş Kalkış Yapabilen Devasa Hava Aracı

Mehmet Berkay Önen 10.10.2016

Lockheed Martin'in Hybrid Airship konsepti her zeminde iniş ve kalkış yapabiliyor.

Türkiye için konuşacak olursak, bundan 10 sene önce uçak ile seyahat etmek sadece zenginlerin yapabildiği bir şeydi. Ya da uçakla seyahat edebilmek için çok acil veya önemli bir işiniz olması gerekliydi. Geliştirilen farklı iş modelleri ve Türkiye'nin hızla gelişen havacılık sektörüyle beraber artık uçakla seyahat etmek o kadar da lüks birşey değil. Dünyanın birçok ülkesinde uçakla seyahat halen yüksek fiyatlı bir servis olma özelliğini korusa da bahsettiğimiz tüm bu gelişmeler ticari havayolu işletmelerini ilgilendiriyor. Peki dünyada uçakların erişemediği, sağlıklı havalimanlarının olmadığı bölgelerdeki insanlar için neler yapılıyor?

Hibrit zeplinler havalimanı olmayanlara çare olabilir

ABD'nin ileri teknoloji, havacılık ve savunma sanayii dendiğinde ilk akla gelen şirketlerinden olan Lockheed Martin tarafından yaratılan ''Hybrid Airship'' konsepti, havalimanı altyapısı olmayan bölgelere ulaşım sağlayabilmek için geliştiriliyor. Geçtiğimiz yüzyılda yaşanan bazı felaketler sonucunda kullanımı azalan zeplin konseptine eklemeler yapılarak geliştirilen bu yeni hibrit proje, 21 ton yük ile beraber 19 kişiyi de güvenle taşıyabiliyor.

Hybrid Airship yeni bir proje değil

Aslında bu proje yeni bir çalışmanın ürünü de değil. 20 yıldır bu konu üzerinde araştırma geliştirme çalışmaları yürüten Lockheed Martin P-971 adını verdiği ilk prototipi uçurmayı başararak kağıt üzerindeki konsepti hayata geçirmiş oldu. Firmanın ilerleyen yıllarda farklı şekil ve boyutlarda hibrit hava araçları üretmesi bekleniyor.

Her Zeminde İniş Kalkış Yapabilen Devasa Hava Aracı

F-16'larımızı da onlar üretiyorlar

Lockheed Martin adı size tanıdık gelebilir. Firma aynı zamanda Türkiye'nin de kullandığı F serisi Amerikan savaş uçaklarının üreticisi konumunda. Şirket kimilerine göre dünyanın en tehlikeli firmalarından biri olarak da görülüyor. Orasını pek bilemiyoruz ama neredeyse her zeminde iniş kalkış yapabilen, her koşulda ve düşük maliyetle ulaşım sağlayacak olan bu projeyi çok sevdiğimiz kesin.

Hybrid Airship konsepti hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilir ya da bu videoyu izleyebilirsiniz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.