Her Şeyin Robotu Var Da Dövmenin Yok Mu?

Mehmet Berkay Önen 08.08.2016

İki arkadaşın beraberce geliştirdiği bu robota ne kadar güvenir de dövme yaptırırsınız, orasını bilemiyoruz.

Dövme kimisine göre bir aksesuar, kimisine göre bir yaşam biçimi, kimisine göre de geçici(!) bir heves. Herkesin dövme yaptırmaktaki motivasyonu ve amacı farklı. Ama bildiğimiz bir şey varsa, o da dövmenin çok güzel bir kendini ifade yöntemi olduğudur. Hele ki dövmesini yaptıracağınız görsel hakkında uzun uzadıya düşünmüş, hikayesini yazmış ve hayatınızın sonuna kadar onu vücudunuzun bir parçası yapmaya karar vermişseniz. Ama dövme söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken bir iki nokta var. Ömrünüzün sonuna kadar vücudunuza işleyeceğiniz yazıya ya da görsele kesin kez karar vermiş olmak ve de işi ehline bırakmak. Çünkü söz konusu dövme olduğunda, pişmanlıkların cezası çok acılı olabiliyor.

Her Şeyin Robotu Var Da Dövmenin Yok Mu?

Teknoloji ve robotlar her konuya olduğu gibi bu konuya da el attılar. Fransız tasarımcılar Pierre Emm ve Johan da Silveira tarafından geliştirilen bu yeni teknoloji, yüzyıllardır hayatımızda olan bir mesleği ve onu icra edenleri tehdit ediyor gibi gözüküyor. Uzun yıllardır fabrikalarda tekrarlı ve yüksek güç gerektiren işleri yapmakta kullanılan endüstriyel robotlar ile üç boyutlu bilgisayar destekli tasarımı bir araya getiren bu proje, dövme yapmayı dijital bir iş haline getiriyor. Robotu kullanarak dövme yapmak için vücuda işlenmesi planlanan şeklin ya da yazının üç boyutlu yüzey üstüne izdüşümü tasarımının yapılması gerekiyor. Özel olarak tasarlanan bir dövme makinesi aparatı ile beraber faaliyet gösteren bu robotun, hatasız bir şekilde işini bitirebilmesi için sıkı sıkıya sabit bir desteğe bağlı olmak ve neredeyse hiç kıpırdamamak da gerekiyor.

Bize kalırsa, yazının başında da dediğimiz gibi, bu işi ehline bırakmakta büyük fayda var. Hem, dövme dediğimiz şey kişiye özel ve hikayesi olan bir konu. Eğer bir robot size bu dövmeyi yapabiliyorsa, başka bir gün başka birine de yapabilir. Şimdi gidin ve mahalle dövmecinize sarılın. Çünkü o sizin dövmenizi sadece ama sadece sizin için tasarladı. Onu sevin, yaşatın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.