Her Şeyin Lezzetini Üçle Çarpmanın Mucizevi Yolu: Salamura

Yutgitsin Ekibi 29.05.2018

Salamura deyince aklınıza bir tek zeytin gelmesin. Sebzeden ete kadar her şeyi salamuraya yatırabilir ve lezzetini artırabilirsiniz.

Salamura; su, tuz ve aromatik baharatlar – otlardan oluşuyor. Gayet kimyasal ve biyolojik bir süreç sonucu (ozmoz – diffüzyon desek?) tuzlu suya yatırılan etler, balıklar, sebzeler; tuzlu (ve baharatlı) suyu bünyelerine çekiyor. Bu da pişerken daha sulu kalmalarını sağladığı gibi sadece yüzeyden değil, içten tuzlanmalarını ve lezzetlenmelerini sağlıyor.

Fırında pişen tavuğun göğüs etini düşünün. Tebeşir gibi bir şey, kuru ve liğme liğme oluyor değil mi? Artık değil. Hadi işe girişelim!

Etler: Kuzudan kırmızı ete ve tavuğa kadar her şeyi salamura etmek mümkün – ve bizce şart. Bu satırların yazarı, evinde salamura etmeden tavuk pişirdiği günleri hatırlamıyor dahi. Su miktarının %5’i kadar tuz kullanıyoruz. Yani 1 litre suya 50 gram tuz gibi düşünün. Suyun içine dilediğiniz baharatları atabilir, hatta tuz yerine aynı miktarda soya sosu kullanabilirsiniz. Bizim favorimiz iki sarımsak, yarım küçük soğan, 10 karabiber tanesi, bir limonun kabuğu ve bir avuç maydonoz. Kırmızı etleri iki, beyaz etleri bir güne kadar salamurada tutabilirsiniz. Minimum süre ise 6 saat. Akabinde dilediğiniz metodla pişirebilirsiniz. Sonuç, inanamayacağınız kadar yumuşak, sulu etler.
Balıklar: Balık çok daha nazik bir et olduğu için minimum yarım, maksimum bir saatlik salamura yeterli. Salamuranın işlemesi için balığınızın derisine çizikler atmayı unutmayın.
Sebzeler: Salamuranın içindeki tuz, sebzelerdeki laktik asidin aktif hale gelmesini sağlayacak, yani sebzeler fermente olacak, yepyeni bir tat kazanacak. Sebzeleri bir haftaya kadar salamurada tutabilirsiniz, minimum süre ise iki gün. Pişmeden önmce turşu kurmak gibi düşünün.
Hadi, üşenmeyin ve bir seferlik de olsa deneyin. Vazgeçemeyeceğinizi garanti ediyoruz!

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.