Her Gördüğünüz Çevreciye Sürdürülebilir Demeyin

Ece Tuğran 05.08.2016

Her mobilya atık maddelerden yapılarak çevreci olabilir, sürdürülebilir olmak başka bir şey.

Dünyanın ekolojik anlamda kötü gidişatına yönelik alınan en umut verici önlem “sürdürülebilirlik” kavramı. Sürdürülebilirlik, kelime anlamı olarak daimi olma yeteneğidir. Bunu ekolojiye uyarladığımızda sürdürülebilirlik, tüketimi minimum seviyeye indiren, böylece dünyanın tükenmekte olan kaynaklarını koruyan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde birçok üretim alanının dikkat çektiği sürdürülebilirlik kavramı, en çok “yeşil ev, bina” adı altında uygulanıyor. Bunun bir alt kolu olan sürdürülebilir mobilyalar ise bugün bahsedeceğim ana konu oluyor.

Artık birçok mobilya üreticisi firmanın “yeşil mobilya” üretimi yaptığını biliyoruz. Ülkemizde henüz çok yaygınlaşamasa da yeşil mobilyalar dünyada oldukça yaygın; hatta çevreci evleri bu standara uyduran en önemli unsurlardan biri. Fakat üretilen mobilyanın tam anlamıyla çevreci olması için sadece geri dönüşüm ürünlerinden yapılması yeterli olmuyor. Sürdürülebilir bir ürün olması da oldukça önemli.

Her Gördüğünüz Çevreciye Sürdürülebilir Demeyin

Öncelikle, bir ürüne sürdürülebilir diyebilmek için ergonomik olması şart. Ergonomiklikten kastımız, yer tasarrufu sağlaması. Yeşil ev şartlarından biri olan minimum enerji tüketimini sağlamak için evin olabildiğince küçük olması iyi bir fikir. Bunun sebebi hem evin inşasını daha az malzemeyle halledebilmek, hem evin sebep olduğu çevre kirliliğini azaltmak, hem de söylediğimiz gibi evin enerji tüketimini minimuma indirmek. Küçük yeşil evleri kullanışlı hale getirmek için ise yer tasarrufu sağlayan sürdürülebilir mobilyalar kullanmak şart.

Her Gördüğünüz Çevreciye Sürdürülebilir Demeyin
Her Gördüğünüz Çevreciye Sürdürülebilir Demeyin
Her Gördüğünüz Çevreciye Sürdürülebilir Demeyin
Her Gördüğünüz Çevreciye Sürdürülebilir Demeyin

Sürdürülebilir ve çevreci mobilyalar arasındaki en temel fark, sürdürülebilir mobilyaların çevreci bir evin ihtiyaçlarına göre tasarlanması. Yerden tasarruf sağlayan bu mobilyalar sayesinde, dar alana sahip olarak az enerji tüketen evler konforlu birer yaşam alanı haline geliyor. Ayrıca sürdürülebilir mobilyalar sayesinde alan yetersizliği yüzünden ev değiştirip tüketim çılgınlığına katılmak da tarihe karışacak gibi duruyor. Tüketim çılgınlığı demişken, şüphesiz tüm sürdürülebilir mobilyalar atık maddelerden ve geri dönüşüm ürünlerinden yapılıyor.

Görsel kaynağı, aynı zamanda sürdürülebilir mobilyalar üreten bir firma: resourcefurniture.com

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.