Hem Uçar Hem Kaçar: İsviçreli Uçan Tren

Mehmet Berkay Önen 12.07.2016

Gün geçmiyor ki bilim adamları karşımıza başka bir uçuk fikirle çıkmayasınlar!

Diş ve diş sağlığı üzerine araştırmaları ile ünlenen İsviçreli bilim insanları, yeni buluşlarıyla, yıllardır süregelen ortodonti geleneğini yıkarak artık seslerini ulaşım alanında da duyurmak istemiş olacaklar ki, karşımıza oldukça absürt, bir o kadar da sıra dışı bir tasarımla çıkıyorlar. İsviçre'nin Lozan kentindeki Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen bu yeni tasarım, tren ve uçağı birleştirerek ulaşımda boşa harcanan zamanı en aza indirmek istiyor.

Hem Uçar Hem Kaçar: İsviçreli Uçan Tren

Clip-Air adı verilen tasarımı anlatması kolay olsa da yakın gelecekte gerçeğe dönüşmesi beklenmeyen bu aracın çalışma prensibi aslında oldukça basit. Jet motorlarıyla desteklenen devasa bir kanat, gözüne kestirdiği konteyner, tren lokomotifi ya da vagonu gibi ağır yüklerin üstüne iniş yaparak kilitleme mekanizması yardımıyla bir anda kargo uçağına dönüşebiliyor. Bu sayede, trenle başladığınız yolculuğunuza uçakla devam edebiliyorsunuz.

Bu proje gerçek hayatta uygulamaya geçer mi bilemiyoruz ama İsviçreli bilim insanları seslerini bu absürt tasarımla iyice duyurdular diye düşünüyoruz. Ulaşım sektörünün, en hızlı inovasyona uğrayan sektörlerden biri olduğunu göz önünde bulundurursak, bundan birkaç sene sonra bu fikrin gözümüze hiç de absürt gözükmeyeceğini tahmin etmek o kadar da zor olmasa gerek.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi isteyenleri buradan alalım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.