Hearts of Iron IV'te Türkiye ile Başarının Yolları

Yasin Abay 15.09.2016

HOI4’te dört yoldan hangisine gidersiniz? Komünizm, Faşizm, Demokrasi veya Tarafsız?

Hearts of Iron IV için Paradox Interactive’in son altın gollerinden biri diyebilirim. Elbette bir Türk olarak önce Türkiye ile oynuyor ve başarılı olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin önünde tüm yollar açık ama çoğu yol bizim dışımızdaki etkenlerin gelişimi ile de bağlantı gösteriyor. Mustafa Kemal Atatürk ile başlayan oyunda Türkiye’yi ne bekliyor? Türkiye’nin potansiyeli nedir? Hedef ne olmalı? Tüm bu soruları yaşanmış oyun tecrübesiyle sizin için rapor ediyorum. Sonuç olarak Türkiye’nin, Hearts of Iron IV’te en çok oynanan ülkeler arasında olduğunu söylemem gerekiyor çünkü Paradox, bununla ilgili bir açıklama yapmıştı.

Potansiyel Türkiye

Türkiye, potansiyel olarak fazla bir şey vadetmiyor. 14 birim donanma, 27 birim kara ordusu ve 61 uçak ile başladığımız oyunda çok az fabrikamız var. Oyuna tarafsız olarak başlıyoruz ve 1936’ya göre komşularımız Bulgaristan, Yunanistan, Fransa, Irak, İran ve Sovyetler Birliği. Görüldüğü üzere komünist ve demokrat güçlü ülkelerle komşuyuz. Tarafsız en güçlü komşumuz ise İran. Bu durumda ilk olarak endüstriyi geliştirmeyi ve endüstriyel gelişim politikalarını takip etmeyi öneriyorum. Birkaç sivil fabrika ileride yararlı olacaktır.

Demokrat Türkiye

Hearts of Iron IV'te Türkiye ile Başarının Yolları

Demokrat Türkiye oluşturmak bizi müttefiklerin müttefiği yapacaktır. Bu durumda muhtemelen Nazi Almanyasına düşman olacağız. Bulgaristan’ın faşist konuma gelmesi ihtimaline karşı Bulgaristan sınırına birlikler göndermeli ve Rodos’tan gelebilecek İtalyanlara karşı da güneye cephe açmalıyız. Sovyet politikaları da zaman içinde değişkenlik gösterebileceğinden Axis-Allies, Axis-Communists ve Allies-Communists savaşları aynı anda olabilir. Bu durumda orduyu daha fazla güçlendirmeli ve Sovyet sınırında dikkatli olmalıyız. İşlerin iyi gitmesi durumunda İran ve Irak işgale açık hale gelecektir. Sınırlarımızı doğu yönünde genişletmemiz mümkün olacaktır.

Komünist Türkiye

Hearts of Iron IV'te Türkiye ile Başarının Yolları

Komünist Türkiye ile SSCB’ye dahil olarak Rusya’nın yanında olabilir ve faşistlere karşı savaşabiliriz. Bu durumda bizi en çok etkileyecek olan ülke Japonya olacak. Japonya’nın önünde iki seçenek var: Sovyetler ile savaş ve ABD ile savaş. Japonya, Sovyetlere savaş ilan ederse bizim doğu cephesine destek göndermemiz daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda faşistler demokratlarla da savaşa dahil olursa Hindistan üzerinden Japonya’ya karşı konumlanmak da daha rahat olacaktır. Batı cephesinde yine Bulgar ve Rodos sınırında dikkatli olmamız gerekiyor. Sınırlar anlamında büyük savaş öncesi Irak, Suudi Arabistan, Yemen ve Oman ile doğuda İran ve Afganistan’ı işgal etmek mümkün. Özellikle güney ülkelerinde bir işgalimiz söz konusu olursa bu durumda müttefikleri de güneyde, Kuzey Afrika’da desteklemek gerekecektir.

Faşist Türkiye

Hearts of Iron IV'te Türkiye ile Başarının Yolları

Faşist Türkiye’nin gelişimi yine Japonya’nın aldığı kararlara göre değişiklik gösterecektir. Japonya, ABD’ye savaş ilan ederse bu durum bizim lehimize olmayacaktır ve bundan hemen geri adım atmak gerekir ama Japonya’nın Sovyetlere girmesi ile SSCB arada adeta tost yapılacak ve bu savaş çabuk bitecektir. Ardından diğer tost yapılacak coğrafya İngiliz Hindistanı olacak. Bu iki önemli devletin pes etmesiyle sıradaki hedef Afrika olacak. Afrika için atılan adımlar sırasında Almanya’nın İngiltere’ye yakın deniz kıyılarına uçak yerleştirmeye başlayın. Kullanmadığınız ordu birliklerini de The Channel civarına taşıyın çünkü Afrika’dan sonraki hedef Britanya Adası olacak. Hava hakimiyetiniz iyiyse birkaç tane nükleer bomba atabilirsiniz.

Tarafsız Türkiye

İdeoloji olarak tarafsız kalmak ve Sadabat Paktı ülkeleri ile Suudi Arabistan, Yemen ve Oman’ın işgali gerçekleştirilebilir, Bulgaristan da sınırlar içine dahil edilebilir. Bu durum, uzun vadede canınızı sıkacaktır çünkü ilerleyen zaman dahilinde büyük savaş sona erecek ve muhtemel düşmanınız daha önce olduğundan daha güçlü olacak.

Sonuç olarak Komünist, Faşist, Demokrat veya Tarafsız Türkiye, oyun sadece sizin yaptıklarınıza göre ilerleyiş göstermiyor. Bu yüzden bu dört yol arasında yapacağınız seçimi tarafsız yolda iken dünyanın gelişimini öngörerek yapmalısınız. Unutmayın, Türkiye’nin oyundaki nüfusu 15 milyon civarında ve fazla savaş potansiyeliniz yok. Müttefik edinmek ve onların ordusunu kullanmak size verebileceğim en iyi tavsiye olsa gerek!

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.