HDP Grup Başkan Vekili Baluken, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na Seslendi

Ezgi Özkurt 10.10.2016

Baluken eleştirdi: "Adalet saraylarını ve üniversiteleri sarayın kampüsüne taşıyalım, olsun bitsin."

HDP Grup Başkan Vekili Baluken, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na Seslendi

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, akademik yıl açılışı ile hakim ve savcı adaylarının kura töreninin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak olmasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, "Fiziki olarak mümkün müdür bilmiyorum ama adalet saraylarını ve üniversiteleri sarayın kampüsüne taşıyalım, olsun bitsin; mesaj budur yani" dedi.

'Tek adam rejimini korumak için OHAL ilan ediliyor'

HDP'li Baluken, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Baluken, Ankara Garı saldırısının yıl dönümünde, saldırıda hayatını kaybedenleri anmak için toplanan gruba polisin müdahale etmesini eleştirdi.

HDP'li Baluken, OHAL'in tekrar uzatılmasının nedenini sorguladıklarını dile getirerek, "Ne oldu da 3 ay size yetmedi de bir 3 ay daha istiyorsunuz? OHAL ile ilgili oy kullanacağız, parti tutumu belirleyeceğiz. Ben grubuma hangi bilgileri vereceğim? Gerekçesi yok ama biz biliyoruz. Çünkü darbe ile mücadele gerekçesiyle ilan edilmiş OHAL yok. Fiili olarak devreye konan tek adam rejimini korumak için OHAL ilan ediliyor" ifadelerini kullandı.

'Törenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılması kabul edilemez'

Akademik yıl açılışı ile hakim ve savcı adaylarının kura töreninin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan HDP'li Baluken, şöyle konuştu: "Bu kadar yargı bağımsızlığını, akademiyanın tarafsızlığını ortadan kaldıran bir tutum olur mu? Üniversite üzerinden sarayın kılıcını adeta bir tehdit olarak neredeyse bütün o akademik camiayı tasfiye edecek şekilde tutmaya devam etti. Yargının durumu ortada. Yargının siyasallaştığını değil yandaşlaştığını gösterdi. Bunlar yetmiyor demek ki açılış toplantılarını saraya taşıyor. Bu gidişat bütün adalet sarayları ve üniversite kampüslerinin saraya taşınmasıyla sonuçlanacak bir gidişattır. Kabul etmek mümkün değil."


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.