Hayvanlar Aleminin Deli Cevat’ı

Bu yazıda Guinness Rekorlar Kitabı tarafından "Dünya'nın En Korkusuz Hayvanı" olarak tescillenmiş bir manyaklık potansiyeli olan bal porsuğundan bahsedeceğim sizlere.

Sansargiller familyasından olan tatlı mı tatlı (!) hayvanımız, ufak tefek (ortalama irice bir evcil kedi kadar) olan cüssesine rağmen vahşi doğada eşine ender rastlanacak bir gözü karalığa sahip. İngilizce’de ‘’Honeybadger’’ olarak anılan adını (tabii Türkçe’de de) çok severek tükettiği "Afrika Katil Bal Arısı"nın ballarından ve lavralarından alıyor. 5-6 kez kullanabildiği iğnesiyle çoğu hayvanı yere seren -hatta öldüren- bu arıların, bal porsuğunun kalın ve elastik derisine karşı etkili olamaması sebebiyle bir bal porsuğu, 7000 arılık bir kovanı dakikalar içinde darmadağın ediyor, larvaları ve balları afiyetle yiyip yoluna devam ediyor.

Hayvanlar Aleminin Deli Cevat’ı

Bu delikanlının tek derdi yemek. Sürekli yemek. Ama sadece bal değil tükettiği şey. Aynı zamanda etobur olan bal porsuğu, bir kobra yılanının ağzından fareyi kapıp onu yutuyor, doymazsa üzerine o aynı kobrayı da dürüm yapıyor. Öyle ki, yılanla boğuştuğunda vücuduna giren kobra zehri (ki kobra zehri de bir hayli öldürücüdür), onu birkaç saatliğine bayıltıyor fakat ayıldığında avına kaldığı yerden devam ediyor.

Tamam, hadi yılanı da yedi ama malum, Afrika tam bir kurtlar sofrası. Peki ya timsahlar? Kaplanlar? Sırtlanlar? Hayır efendim, porsuğumuzun geri vitesi yok. Her gördüğüne saldırıyor. Yazı içindeki videolarda görebileceğiniz üzere 6 aslanın arasından sağ salim çıkıyor. Üstelik aslanların ultra-keskin dişlerinden, derisinin kaygan, elastik ve kalın olması sebebiyle pek de etkilenmeden. Sonra da gidip bir timsahla kapışıyor. Ertesi gün de yolda rastladığı ve hafif alçaktan uçan bir şahinin façasını aşağı alıyor.

İşte aslanların arasından çıktığı o vidyo:

Ayaklarının dengeli yapısı, tırnaklarının uzunluğu ve kalın sırt derisinin altındaki güçlü kasları sayesinde yüzebiliyor, zıplayabiliyor, günde 80-120 km civarı yürüyebiliyor. Genellikle toprak altında yaşayan ama sabit bir yuvası olmayan bal porsuğu, üstüne üstlük (aslanların bile takım halinde takıldığı tehlikeli topraklarda) tamamen bireysel bir yaşamı tercih ediyor. Yalnız çiftleşmek için dişisini bulan bal porsuğu, işlemden sonra da maceralarla dolu yoluna devam ediyor.

Fiziksel özelliklerinin yanında beyni de son derece gelişmiş olan bu atarlı arkadaşımız, insanların kendini tutsak ettiği kafeslerin kilitlerini kısa sürede açıp ustalıkla kaçabiliyor. Çünkü bu hayvanın fikirleri var ve "fikirlere kurşun işlemez".

Hayvanlar Aleminin Deli Cevat’ı

FarCry 4 oyununu oynamış arkadaşlar bilir ne bela bir şey olduğunu. Doğada tam teçhizatlı düşman avlamaya çalışırken abuk subuk üzerinize zıplar, bir şarjör merminizi yer ama yine de ölmez. Ben şahsen koca düşman ordusunu tek başıma bertaraf ettim ama bunun sesi uzaktan duyulmaya başladığında derhal yönümü değiştirdim her seferinde.

Çoğumuzun gençliğinde çok eğlenerek izlediğini düşündüğüm "Tanrılar Çıldırmış Olmalı" (The Gods Must Be Crazy) filminden de anımsayacağımız bu hayvan, rolü gereği (!) filmin baş kahramanlarından birinin filmin başında üstüne basması sebebiyle tüm film boyunca onu kovalamıştı. Böyle de kindardır kendileri.

Kafasındaki tek düşüncenin "Dur ben şunu bir yiyeyim" olduğunu tahmin ettiğim bu nadide hayvanımızın diğer videolarını da izleyip nasıl bir ‘manyağın oğlu’ olduğunu kendi gözlerinizle de görebilirsiniz.

Sırtlan'ın "kaçak dövüştüğü" video:

Kafesten kaçış videosu:

Burada da detaylı bir incelemesi var:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.