Hayatınızı Değiştiricek Bir Et Tarifimiz Var

Yutgitsin Ekibi 17.10.2017

Denediğimiz günden beri bifteklerimizi başka türlü pişirmeye elimiz gitmiyor. Artık bu tekniği sizinle de paylaşma vakti geldi. Ama söz verin, aramızda kalacak!

Kulağa çılgınca gelecek ama teknik şu: Dondurulmuş bifteği kızgın yağda kızartıyoruz. Evet, DONDURULMUŞ. Ve evet, KIZARTIYORUZ!


Şimdiye kadar bize hiç inanmadıysanız bu kez inanın, bu biftek hayatınızı değiştirecek!


Basit ama biraz uzun zaman alan bu yöntem elbette her yemekte denenecek delilik değil ama o çok özel misafirlerinizin aklını uçuracaksınız. Hazırsanız başlıyoruz.


Eti seçmeli


Yaklaşık 500 gramlık bir bifteğe ihtiyacımız var. Lütfen 250 gramlık iki parça seçmeyin, en kalın, en büyük bifteği alın. Bu işlemlerden sonra içi pembe kalması için büyük bir parça olmalı. Piştikten sonra elbette iki kişi paylaşabilirsiniz. Hem romantikli bile olur.


Kesmeli biçmeliBifteği yaklaşık yarım santim derinliğinde çapraz çizgilerle çizin. Bu hem kızarırken yüzey miktarını artırıp daha leziz bir kabuk oluşturacak hem de tuzun derinlemesine işlemesini sağlayacak.


Tuzlu biberli1 çorba kaşığı tuz, 1 çorba kaşığı esmer şeker,yarım çay kaşığı toz biber ve dilediğiniz başka baharat varsa bunları karıştırın ve bifteğin her tarafına bu karışımı yedirin, özellikle kesiklerin içine. Bu kadar tuz fazla demeyin, şeker tadını yok etmek için tuza, etimizin güzelce kızarması için ise şekere ihtiyacımız var.


Soğutmalı


Şimdi bu eti üstü açık şekilde, tercihen tel bir ızgara üzerinde buzdolabında bir gece soğutmamız gerekiyor. Bu işlem, etin yüzeyinin kurumasını ve daha iyi kızarmasını sağlayacak. Ancak “Artık daha neler” diyorsanız bu adımı geçmeye iznimiz var.


Dondurmalı


Bu adım ise kritik. Bifteği önce streç filme, sonra da tercihen kilitli bir buzdolabı poşetine yerleştirin ve dipfrizde en az 6 saat dondurun. Defalarca kızaracak etin içinin çok pişmemesi için bu adım kritik.


KızartmalıTavaya en az 2 santim kalınlığında yağ dökün ve kızdırın. Termometreniz varsa 180 derece kadar olmalı. Donuk bifteği tavaya alın ve çıtır çıtır olana kadar kızartın, yaklaşık üçer dakika.


Pişirmeli


Bifteğinizi, 90 dereceye ısıttığınız fırına verin ve yaklaşık 30 dakika pişirin. Bu süre, içi hala donuk olan etinizi tam olarak pişirmeyecek, korkmayın. Bu 30 dakikadan sonra artık termometre ile kontrol etme zamanı. Aradığımız sıcaklık yaklaşık 48 derece. Termometreniz yoksa fırında toplam 1,5 saat pişirmek yaklaşık bir sonuç verebilir.


Yeniden kızartmalıFırından çıkardığımız etimizin üstündeki harika kabuk maalesef biraz yumuşadı. O zaman ne yapıyoruz? Kızgın yağda, iki yüzünü ikişer dakika daha kızartıyoruz.


Hazırladığınız bifteği yemeden önce dinlendirmenize de gerek yok, çünkü ağır ağır pişti.


Afiyet olsun!


Kaynak: bon appetit

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.