Havayı Temizle, Yüzüğü Kap

Amanda Aman 05.08.2016

Dev bir süpürge görevi gören Dumansız Kule ile sis, mücevhere dönüşüyor.

Boogie yaparken elektrik üreten dans pisti ve karanlık otoyollar için güneş enerjili aydınlatma sistemi daha önceki icatlarından. Şimdi ise sisten yapılmış elmas yüzük projesi üzerinde çalışıyor. Hollandalı sanatçı ve tasarımcı Daan Roosegaarde’nin dev hava temizleyicisi, partiküller halindeki karbonu lüks mücevhere dönüştürüyor.

 Havayı Temizle, Yüzüğü Kap

Sanatçı, hava kirliliğinden boğulmuş durumdaki Pekin'de vakit geçirdikten sonra, insanın sisten nasıl kurtulabileceği üzerine kafa patlatmış. Roosegaarde ve ekibinin ürünü "Dumansız Kule", parklar ve diğer kamusal alanlara monte edilebilir uzun, koni şeklinde bir yapı. Sisi emmek için iyon teknolojisini kullanan kule dev bir hava temizleyici görevini görüyor. Tıpkı elektrikli süpürge gibi kule içinde toplanan isli parçacıkların boşaltılması gerekiyor. Sisi oluşturan mini toz parçalarının %42'si, basınç ile elmasa dönüşebilen karbon.

 Havayı Temizle, Yüzüğü Kap

Roosegaarde ve ekibi son üç yıldır Dumansız Kule’nin iç mekan prototipi üzerinde çalışıyor. Ekip dış mekan prototipini eylül ayında Rotterdam’da bir parkta kurmak üzere Kickstarter’da destek bekliyor. Roosegaarde kulenin başarılı olduğunu kanıtlandığı takdirde, projeyi dünyadaki diğer şehirlere yaymayı umuyor. Projeye belirli bir miktarda bağış yapanlara çelik ve sisten yapılmış elmas yüzük ya da bir çift kol düğmesi hediye ediliyor.

 Havayı Temizle, Yüzüğü Kap
 Havayı Temizle, Yüzüğü Kap

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen ve bireysel mücadelenin yetersiz kaldığı sis ve hava kirliliği konusu daha önce de pek çok yenilikçi mucidin de ilgilendiği dev bir sorun. Geçtiğimiz yıllarda Peru’da üniversite öğrencileri sis yiyen bir billboard oluşturdu, Amerika Birleşik Devletleri'nde ise öğrenciler duman yiyen kiremit projesi geliştirdi. Birleşik Krallık'ta ise bilim adamları bina boyutunda duman yiyen dev poster tasarladı.

 Havayı Temizle, Yüzüğü Kap

Kirli havadaki ince partiküler maddeleri soluyan insanlar, astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı riski altında. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre hava kirliliği her yıl yaklaşık yaklaşık 7 milyon kişinin ölümüne yol açıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.