Havalar Serinleyecek Ama Seneye

Mehmet Berkay Önen 30.08.2016

Havalar seneye biraz serinleyecek ama hemen heveslenmeyin, küresel ısınma halen var.

Küresel ısınma çağımızın bir gerçeği. Her ne kadar ortalıkta bunun bir saçmalık olduğunu düşünenler olsa da bu gerçeği değiştirmeye kimsenin gücü yetmiyor. Yüzyıllardır doğal kaynakları sorumsuzca kullanmamız dolayısıyla ortaya çıkan sera gazlarının sebep olduğu küresel ısınma, dünyamızı günden güne ısıtmaya devam ediyor. Eğer bu yaz havaların fazlasıyla sıcak olduğundan şikayet ettiyseniz siz de küresel ısınmadan nasibinizi almışsınız demektir.

Havalar Serinleyecek Ama Seneye

NASA'ya bağlı Earth Observatory ofisi tarafından yayınlanan şu habere göre, aylık sıcaklık takibinin yapılmaya başlandığı yıl olan 1880'den bu yana tutulan kayıtlara göre, Temmuz 2016 bu güne kadar kaydedilmiş en sıcak ay oldu. ''E o zaman bu yazıya neden böyle bir başlık attınız?'' diyebilirsiniz. Açıklayalım. Bu sene Pasifik Okyanusu'nda gerçekleşen El Nino isimli doğa olayının bir yan etkisi olarak önümüzdeki yılın bu yıla göre biraz daha serin olması bekleniyor. Rüzgarın okyanus dalgaları ile etkileşimi sonucu belirli aralıklarla gerçekleşen El Nino olayı, soğuk ve sıcak suyun yerini değiştirerek özellikle kuzey yarım küre ülkelerinde sıcaklık üstünde büyük etki yaratıyor.

Havalar Serinleyecek Ama Seneye

Her etki kendi tepkisini yaratır prensibi ile El Nino da kendi tersi olan La Nina'yı yaratıyor. La Nina sayesinde önümüzdeki senenin bu seneye oranla biraz daha serin olacağını tahmin eden bilim insanları çok heveslenmememiz gerektiğini de ekliyorlar. Zira başımıza Temmuz 2016 belasını açan her faktör halen geçerliliğini koruyor. Küresel ısınma büyük bir yalan, bunlar hep Amerika'nın oyunu diyenlere karşı hazırlıklı olun. Havalar serinliyor diyenlere de El Nino'dan bahsedin, bilimle kalın.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.