Hata Yapmaktan Korkmayın!

İrem Çamarası 11.09.2016

Hatalar ya da kötü günler her zaman bize zarar vermezler; bazı zamanlarda da bizim ilerleyen yaşamımızda mutlu olmamız için yeni kapı açarlar…

Her insan hayatını belirli bir akış içinde yaşamak ister ve hedeflerine giden yolda önüne çıkacak engellerden korkar. Başarısız olmak herkesin en büyük korkusu, hayallerini gerçekleştirip “büyük adam” olmak ise en büyük isteğidir. Fakat hatalar, yolumuza çıkan engeller hepimize bir başka kapı açarken yeni bir bilgi de öğretirler.

İşte hata yapmaktan korkmamak için birkaç neden;

Gücünüzün Farkına Varırsınız: Bu hayatta en güçlü insan sizsiniz. Buna inanmıyorsanız eğer, dönüp geçmişinize bakın. O kadar zorluğu siz aştınız ve önünüze çıkacak her türlü zorluğa karşı aynı şekilde mücadele verebilirsiniz. Başınıza gelen kötü olaylar sizin aslında ne kadar güçlü olduğunuzu kendinize kanıtlamanızın en mükemmel yoludur. Düşündüğünüz zaman, “asla başa çıkamam” dediğiniz her şey ile en iyi başa çıkabilecek insanın kendiniz olduğunu anlamanız için yaptığınız hatalar ve karşılaştığınız zorluklar eşsiz bir fırsat olacaktır.

Yanınızdaki İnsanları Tanırsınız: Sorsak şimdi tonlarca arkadaşınız, dostunuz olabilir. Fakat kötü zamanlar, yapılan hatalar gösteriyor ki, bazı arkadaşlıklar sadece “iyi günler” için… Evet, bu başlarda en acı verici olay olarak gözükebilir fakat bu dönemde yanınızda duran insanlar sizin hayatınız boyunca omzunuzu yaslayabileceğiniz kişiler olacaktır. Hatalarınız ya da başınıza gelen olaylar insanları da tanıyabileceğiniz en büyük deneyimdir.

Gerçekten Gitmek İstediğiniz Yolu Seçebilirsiniz: Bir hata yapana kadar ya da bir hayalimizin yıkılışını görene kadar hepimiz korkarız. Güvenilir kabuğumuzda istediğimiz şekilde yaşamayı tercih ederiz. Fakat bizi bekleyen zorluklar karşısında binlerce kez çarptığımız duvarlar, bize çıkmaz sokaklar yerine alternatif yolları gösterirken, o duvarların ötesinde neler istediğimizi de daha iyi anlamamızı sağlarlar. Hata yapmamak için seçmediğimiz yollar, üzülmemek için peşinden gitmediğimiz hayaller artık korku yerine “zaten duvarlara çarptıkça güçlendim, daha kötü ne olabilir ki?” düşüncesini aklımıza yerleştirirler. Dozu abartılmadığı sürece “gözü karalık” iyi bir şey olabiliyorken, her zaman korkulu rüyalarımız diye düşündüğümüz olaylar en doğru gerçeklerimiz haline dönüşebilir.

En Büyük Başarı Öykünüzü Kendiniz Yazarsınız: Hiç geçmeyecekmiş gibi gelen kötü günler hepimizin en zor zamanlarıdır. Ne kadar kişisel gelişim kitabı okursanız okuyun, insanların deneyimlerini dinlerseniz dinleyin, kendiniz yaşamadığınız sürece hiçbiri hayatınızda kulaktan dolma bilgiden daha fazla bir yere sahip olamayacaktır. Bu yüzden madem en kötü zamanlar sizin yaşadıklarınızdı, en büyük hatalar sizin hatalarınızdı ve en büyük taşlar sizin yolunuza çıktı, o zaman kendi başarı öykünüzü de kendiniz yazıp “en büyük” engeller ile nasıl başa çıktığınızı kendinize anlatmalısınız.

Unutmayın ki, yapılan yanlışlar sizin şu an yaşadığınız ya da ileride kuracağınız hayatınızı hazırlar. Bu yüzden yanlışlar yaptığınızda kendinizi affedebilmeli, engeller ile karşılaştığınızda arkanıza bakmadan kaçmak yerine üstüne gidebilmelisiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.