"Hangi Tencere?" Değil, "Hangi Kaplama?"

Oğuz Taktak 22.06.2016

PTFE (yani bildiğimiz adıyla teflon) hakkında çıkarılan söylentiler doğru mu? Seramik gerçekten sağlıklı mı? Granit kaplama kayaların eritilmesinden mi yapılıyor?

Tencere, tava gibi mutfak gereçlerinin de son dönemde hızla değişen bir trendi var. Bu gereçler için yapılan reklamlar da biz tüketicilerin hem merakını hem de iştahını kabartıyor. Peki, hakikaten de PTFE (yani genelde bilinen adıyla teflon) hakkında çıkartılan söylentiler doğru mu? Seramik tencere ve tavalar gerçekten sağlık mı? Ya granit? Graniti kayaları eriterek mi yapıyorlar? Şimdi gelin hep beraber PTFE (teflon), seramik ve granit görünümlü kaplamaları inceleyelim.

PTFE (Teflon)
PTFE, politetrafloretilen'in kısaltması ve ticari adı. Biz onu yaygın adıyla, aslında bir marka olan "Teflon" olarak biliyoruz. Yani "hayatım, şuradan politetrafloretilen tavayı uzatır mısın?" demek yerine "hayatım, şuradan teflon tavayı uzatır mısın?" demek daha bir işimize geliyor. Yalan değil. PTFE, 1938 yılında DuPont firmasından Roy Plunkett tarafından bulunmuş ve 1946 da ticari olarak piyasaya sürülmüş.


Her ne kadar bu malzemenin sağlığa zararlı olduğu konusunda dedikodular çıkmış olsa da günümüzde, özellikle Avrupa Birliği kanunlarına uygun olarak üretilen malzemelerde, PFOA (Perflurooctanoic acid. Yapışmayan tavaların bu özelliğini sağlayan maddesi) maddesinin formüllerden çıkartılmasıyla tamamen inorganik olan, yani insan vücudunun eritemeyeceği kadar kuvvetli olan bu malzeme, tüm gelişmiş ülkelerdeki mutfaklarda güvenle kullanılmakta. Burada PTFE malzemesini kullanırken dikkat edilmesi gereken asıl nokta, yemeği pişirirken kullandığımız çatal veya kaşığın metal olmaması ve kaplamayı çizmemesi. Aslında tehlikeli olan, çizildikten sonra açığa çıkan alüminyum malzemenin oksitlenmesi. Yani paslanması.

PTFE kapmalı bir ürün satın alırken neye dikkat etmek peki? Mesela etikete çok dikkat edin. 3 katlı, sağlam, çizilmeye dirençli, PFOA maddesi içermeyen ve Avrupa Birliği kanunlarına uygun olarak üretildiğine dair belgesi olan ürünler tercih edin.

Seramik (Solgel)
Seramik (solgel) teknolojisi ise, son birkaç yıldır mutfak sektöründe kullanılan organik ve inorganik yapıların birleşiminden oluşan, bildiğimiz anlamda gerçek seramiğe benzeyen kimyasal bir yapı. PTFE (teflon) malzemeye göre artısı, çok daha sert bir malzeme olması sebebiyle çizilme direncinin daha yüksek oluşu.


Fakat bunun yanında, yemekleri yapıştırmama ömrü, PTFE malzemeye göre çok daha kısa. Mutfaklarında bu tip malzemeleri tercih edenler için dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise, seramik tava veya tencereyi bulaşık makinesinde değil, elde yıkamak. Çünkü bulaşık makinesi deterjanları bu kaplama türünün kalitesini uzun vadede çok düşürüyor.

Granit
"Granit" adı altında satılan ürünler ise sanıldığının aksine; kayaların veya taşların eritilmesiyle yapılmıyor. Granit isimli malzemenin görüntüsünün taşa benzemesi, tamamen bir pazarlama stratejisi. Yapılan tek farklı şey, PTFE veya seramiğin görüntüsünün taşa benzetilmesi.


Sonuç olarak bu kaplama türleri dünyadaki gelişmiş ülkelerde dahi kabul görmüş ve milyonlarca mutfakta güvenle kullanılıyor. Sağlıklı yemekler pişirmek için dikkat edilmesi gereken en önemli şey, tencere veya tavanın kendisinden çok, üzerinde yemeğimizi pişirdiğimiz kaplamanın marka ve menşeinden, doğru bir şekilde üretildiğinden emin olmak.


Şef Oğuz Taktak


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.