Hangi Karbonhidrat?

Ali İhsan Kaya 11.08.2016

Karbonhidratlar sağlıklı bir insanın her gün tüketmesi gereken bir madde. Peki hangi besinlerden alınması daha sağlıklı?

Karbonhidrat tüketimi, diyet yapan ve sporla ilgilenen birçok insan tarafından yerden yere vurulsa da bilim bu insanlara pek katılmıyor. Gereğinden düşük karbonhidrat alımı kas kaybına neden oluyor. Karbonhidrat tüketilmediği zaman yağ yakmanız pek de mümkün olmuyor. Uluslararası Sağlık Örgütü’ne göre günlük kalori ihtiyacının %45-60'ı karbonhidrat olarak alınmalı.

Hangi Karbonhidrat?

Sağlıklı bir insan olmak için her gün lif tüketmemiz gerektiği konusunda bilim insanları hemfikir. İnsan vücudu karbonhidratlarda bulunan lifi sindiremez. Ancak lif, yenilen bütün besinlerin sindirilmesini yavaşlatır. Yavaş sindirim, tükettiğiniz besinlerin depo edilmeden uzun sürede enerjiye çevrilmesini sağlar. Ayrıca şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır ve kolesterolü de düşürür.

Hangi Karbonhidrat?

Karbonhidrat açısından zengin bir besinin sağlıklı olup olmadığını anlamak aslında oldukça basit. Bakmanız gerek 2 değer var. Tüketeceğiniz besinin lif oranı ve şeker oranı. Lif oranı ne kadar yüksek olursa, o besin o kadar kaliteli bir karbonhidrat kaynağıdır. Karbonhidrat değerini şekerden alan bir besini kötü karbonhidrat olarak değerlendirebilirsiniz.

Kötü Karbonhidratlar

Beyaz Ekmek

Makarna

Beyaz Pirinç

Çikolatalar (Eser miktardaki bitter hariç)

Gazlı İçecekler

Sofra Şekeri

Mısır

Meyve Suları (Sıkma meyve suları da dahil)

Bal (Az tüketildiğinde iyi bir karbonhidrat)

Kahvaltı Gevrekleri

Tatlılar

İyi Karbonhidratlar

Tam tahıllı ekmekler

Esmer Makarna

Esmer Pirinç (Kabuklu pirinç)

Tatlı Patates

Bulgur

Meyveler

Sebzeler

Baklagiller

Yulaf

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.