Hamza ile Ayşegül Sporda

Gizem Kıyak 05.08.2016

Bal ile kaymak gibi olmak istiyorlar. Vücutlarını şekillendirmek için haftada kaç gün, kaç saat spor yapmalılar acaba?

Hamza; 25 yaşında, ticaretle uğraşıyor, bekar, sarışınlardan hoşlanmıyor. Ayşegül; 28 yaşında, şirket sahibi, bekar, sarışın değil. "Hamza ile Ayşegül Sporda" beş matinesi başlıyor.

Hamza ile Ayşegül Sporda

Ayşegül şirket sahibi genç bir kadındır ve o zenginlik içinde hayatın şatafatından sıkılmış, yeni arayışlar içine girmiştir. Örneğin, bir Allah'ın kulu da çıkıp "Seni Esma Sultan'a yemeğe çıkarıciğim yavrum, haydi hazırlan" yerine, "Bizim or'da balık ekmek yiyek mi?" deseydi, her şey çok farklı olabilirdi.

Hamza ile Ayşegül Sporda

İşte tam da bu yüzden, kendi küçük ama yüreği büyük bir delikanlı esnafa gönül vermişti o aralar. Bir rüyadaydı sanki; Eminönü’nde bol soğanlı balık ekmek yiyor, "Yanında iyi gider be!" diyerek şalgam içiyor, sahilde çekirdek çitliyor ve balkonda bir demlik çayı bitiriyorlardı her akşam. Ama bir şey eksikti sanki. Yok yok, fazlaydı! Hamza’nın göbeği ve Ayşegül’ün basenleri fazlaydı, bu ilişkiyi yıpratmaya başlamışlardı. Hamza, Kıvanç’ın şimdiki değil de Kuzey Güney’deki hali gibi olmak istiyor, Ayşegül ise Victoria’s Secret’ın bin bir tonunu yaşamak istiyordu. Sonunda karar verdiler ve spora başladılar. Peki kaç gün spor yapacaklardı? Haftada bir? Yapma daha iyi, vakit kaybetme bari. İki? Çok çok az. Üç? Eh işte. Dört, beş? Çok güzel, böyle devam.

"Haftada üç gün, 45 dakika" cümlesini duyduğunuza eminim. Hop! Burada bir duruyoruz! Yapılan spor çeşidine ve yoğunluğuna göre bu sayılar değişir çünkü. Yürüyüş yapmak başka, kumda güç antrenmanı yapmak başka. Yürüyüş yapıyorsan sadece, her yeni güne yürüyerek merhaba de; ama kardiyo yapıyorsan, güç antrenmanları yapıyorsan, haftada 4 ya da 5 gün yapmak ideal. Tabii ki bu da antrenmanın yoğunluğuna göre değişebilir. Fakat gelin 5 günde anlaşalım.

Ay aman Hamza

Sen bu saati aşma

Bugün bir isen yarın iki

Dün üç isen bugün bir yapalım,

Sporu tadında bırakalım

Yani şair burada diyor ki, her gün aynı sporu yapmayalım. Diyelim ki koşuya çıkıyorsunuz. Bugün güç - kondisyon çalışması olsun diye yüksek tempo 10 tur 400 metre koştunuz, her bir tur arasına yürüyerek dinlenme koydunuz. Ertesi gün çıplak ayak çimde 45 dakika - bir saat düşük tempo koşun, bu da kasları rahatlatma antrenmanınız olsun. Bu bahsettiğim örneği her ne spor yapıyorsanız ona entegre edip uygulayın. Bisiklete mi çıkıyorsunuz; bugün zalim yokuşlarda ter dökün, yarın düz yolda sürün. Yüzmeye mi gidiyorsunuz, bugün depar atarak yüzün, yarın uzun süre düşük tempo yüzün.

Hamza ile Ayşegül Sporda

Dedik ya her gün aynı sporu yapmayın diye; naçizane tavsiyem, hem aynı sporu farklı yoğunluklarda yapın, hem de farklı spor dallarını beraber yapın. Farklı yoğunluklarda yapma deyince akla yukarıda verdiğim koşu, bisiklet, yüzme örnekleri gelsin. Farklı spor dallarını beraber yapın deyince de akla bu örneklerin hepsi beraber gelsin. Yani hem koşun hem yüzün hem de bisiklet sürün; yetmedi pilates yapın, kesmedi fitness yapın. Farklı spor dallarını bir arada yapmak, farklı kas gruplarını farklı şekillerde çalıştıracağınız anlamına geliyor ki, bu vücut gelişimi için fevkaladenin fevkinde bir durum. Ayrıca farklı spor dalları aslında birbirini de besleyeceğinden, logaritmik bir gelişim eğrisi gösterirseniz hiç şaşmayın!

Hamza ile Ayşegül Sporda

Tüm bu yazılanlardan çıkan sonuç: Ayşegül Adriana, Hamza Kıvanç’ın Kuzey hali olur; gelinliklerine ve damatlıklarına hiçbir potluk kalmayacak şekilde sığıp evlenirler; gökten düşen üç yumurtanın bir kısmı çocuğa dönüşür. Darısı isteyenlerin de başına!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.